PKK’nın Şehit Ettiği İlk Askerimiz

Eruh İlçe Jandarma Komutanlığında 21.00 nöbetini tutan Onbaşı Süleyman Aydın; Erzincan Mertekli kazasında sevenlerinin dualarıyla yatmakta olan bir asker. 1962 doğumludur ve ilk şehidimizdir..

15 Ağustos 1984 Eruh Şemdinli baskınlarında vatan savunması sırasında şehit oldu. Kurtuluş savaşında Yunana ilk kurşunu gönderen meşhur gazeteci Hasan Tahsin’in İzmir Konak alanında bir heykeli mevcut iken Erzincan’da bir mezar taşı haricinde görüp de hatırlayacağımız bir anıtı var mı bilinmez.. Bir vakitler; Eruh’ta bir caddeye adı verilmiş lakin halen duruyor mu onu da bilemiyoruz. O günkü olaylar esnasında ağır yaralanan Astsubay Memiş Arıbaş ise söz konusu saldırıdan 5 gün sonra şehadet şerbetini içecekti.

Siirt Eruh’ta 15 Ağustos 1984 tarihinde terör örgütü PKK’nın şehit ettiği ilk asker olan Süleyman Aydın’ın yakınları, “O, ülkesi için hakka yürüdü. Bizi en çok yaralayan, ilk şehit olmasına rağmen bayramlarda bile olsa kimsenin mezarını ziyarete gelmemesi. Devlet bizi uzun yıllardır unuttu” dedi. Her şehitle ilgili haberde aklına kardeşinin geldiğini anlatan abla Gülizar Aydın şunları nakletti: “Süleyman dört erkek kardeşinin en küçük olanıydı. Davul zurna ile askere gönderdik, kısa bir süre sonra ölüm haberi ulaştı. Yıkıldık. Babam acısına katlanamayıp öldü. Annem ise köyümüzün her yanı Süleyman’ın hatıralarıyla dolu olduğu için hasretine dayanamayıp İstanbul’a göç etti.”

Süleyman Aydın’ı katleden hainin anıtı, okulları vs’si varken Genelkurmay bu ilk askerimizi unutturmamak için halen etkili bir adım atmıyor. Eruh saldırısı, 3 gün içinde hiç gündeme gelmezken,15 Ağustos 1984 senesinde Şemdinli-Eruh baskınını ilk haberleştiren 18 Ağustos’ta Hürriyet gazetesi oldu. “Güneyde Operasyon” sürmanşetini tercih eden Hürriyet, o tarihlerde gerçekleştirilen hain baskına sayfalarında genişçe yer verdi. Daha sonraları bu eylem Türkiye’de ve dünya kamuoyunda günlerce ilk haber olarak yayımlandı.