Portofino Hakkında İlginç Bilgiler

Genova’ya bağlı bir belediye olan ve bir çok yerde “aşıklar şehri” olarak anılan Portofino, kuzeybatı İtalya’da yer alır. Romalılar zamanında kasabanın ismi bölgede çok sayıda yunusun yaşaması nedeniyle ‘Portus Delphini’ olarak verilmiş. Bir zamanlar sevimli ve sıradan bir balıkçı köyü olan Portofino, rengarenk karakteristik evleri, butikleri, sanat galerileri, kafe restoran ve küçük sokakları ile dikkat çeker, Dünya’nın en meşhur ancak bir o kadar da pahalı köylerinden birisi olarak kabul edilmektedir. M.S. 23’e tarihlenen marinanın etrafında ünlü markaların mağazaları bulunur. Plaj, yürüyüş ve dalış popüler aktiviteler arasında yer almaktadır. Dünya turizminde ciddi bir yere sahiptir.

Milano’dan Ligurya Bölgesi’nin başkenti Genova’ya 2 saatlik bir sürede ulaşılabilir.

Vittorio Palentieri’nin ünlü “I found my love in Portofino” şarkısı ile 1959 yılında adını duyuran Portofino’da denize girmek için uygun bir plaj ne yazık ki mevcut değildir ve merkezinde sadece 3 adet otel mevcuttur. 500 nüfuslu köyün hemen yukarısındaki bir tepede bulunan Castello Brown Kalesi’nden Portofino’ya kuşbakışı bakılabilir. Dünya Savaşından sonra inşa edilmiş San Giorgio Kilisesi ve Feneri yine gezi tutkunlarının fotoğraflaması gereken alanlar arasında bulunuyor. Kilisenin hemen yanında yine aynı ada sahip ve köyün önemli isimleri ile dini kişiliklerine ait bir mezarlık görülebilir. Son yıllarda düzenli olarak yapılan ”charter” uçuşlarıyla bölgeye Genoa Uluslar arası Havalimanı üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir