Prag Kalesi Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

9. yüzyılda; 870 yılında Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a hakim bir tepede inşa edilen 570 metre uzunluğundaki Prag Kalesi; kentin birçok noktasından görülebilen ve Prag gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda bulunan tarihi bir yapıdır. İlk inşa edilen kısmı kilise binasıdır. 130 metre genişliğe sahip ve büyük bir alana yayıldığı için gezi tutkunlarının yarım günlerini ayırması öneriliyor. Golden Lane, St. George’s Basilica, Royal Palace ve St. Vitus Katedrali gibi yapıları bünyesinde barındıran kale, barok ve neoklasik tarzda etkilenerek 14. yüzyılda genişletildi. 22 nolu tramvay hattına binen turistlerin Prazsky Hrad ya da Kralovsky Letohradek istasyonlarında inerek ulaşabileceği bu tarih tarihi alanda her gün saat 12:00’da düzenlenen ve orijinal adıyla Changing of the Guards olan asker değişim anı töreni izlenmeye değer aktivitelerdendir.

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre kale, dünyanın en büyük antik kalesi unvanına da sahip. Bir zamanlar roma-cermen imparatorluğu’nun merkezi olan kale şimdilerde ÇEKYA başbakanının çalışma ofisine ev sahipliği yapıyor.

70 dönümlük bir iç mekan alanına sahip kaleye ve bazı alanlara giriş ücrete tabi iken bahçelere giriş ücretsizdir. Her yıl yaklaşık 1,8 milyon turist tarafından ziyaret edilen kalenin etrafında yer alan katedral ve pek çok tarihi yapıyı da bedelsiz olarak gezebilirsiniz. Resmi verilere göre 1929 senesinde tamamlananabilen Prag Kalesi, 1050 yıldan daha uzun süren yapım süreci ile de tarihe geçer. Şehir gezisi ve Prag Kalesini kapsayan gezi turlarını 25 Euro civarında fiyatlara hemen her acentede ulaşabilirseniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir