Progressive ve Interlaced’in Farkı

İnterlaced ve progressive tarama, dijital video işlemek için kullanılan iki farklı teknikten biridir. Hangisinin seçileceği uygulama ve video sistemine bağlı olarak değişir. Tamamen görüntünün elde edilme yöntemiyle alakalı bir durumdur ve son kullanıcının müdahale edebileceği bir durum değildir. Progressive taramada görüntü karesi ekrana tek seferde yansıtılır.

Bu görüntü için daha hızlı fakat yayıncılık maliyeti açısından daha zordur. Titreşimsiz progressive tv yayınları, interlaced tv yayınlarına göre iki kat daha fazla bant genişiliği demektir. Çok çok daha kalitelidir.

Interlaced tarama tabanlı görüntüler, standart TV (CRT – Eski tip tüplü tv) ekranında genelinde 576 satırdan meydana gelir. Katot ışın tüpleri için geliştirilen teknikler kullanılır. Bu satırlar tek ve çift olmak üzere ikiye ayrılır ve bütün resim göz önünde bulundurulduğunda ilk olarak tek ikinci olarak ise çift satırları ekrana basarak tüm resmi oluşturur. Dolayısıyla, her görüntüde yayın satır bilgisine (çözünürlüğüne) göre iki ayrı işlem yapılır. Aslında bütün bir resmin yarı çözünürlükte iki resim olarak ardı ardına ekrana basılması şeklinde tanımlayabiliriz.

Progressive ve Interlaced

Bir kareden diğerine geçişte, iki ayrı işlemin hızına yetişemeyen cihazlarda görüntü birbiri içine oturmaz ve bu durum ekranda flicker dediğimiz anlık parlamalara sebep olabilir. Interlaced tarama tüm dünyada yıllardır analog kamera, televizyon ve VHS videolarda kullanılmaktadır. 

Interlaced (geçmeli) taramada görüntüyü oluşturan her bir kare tek ve çift satırlar şeklinde ayrı ayrı taranır. Önce 1-3-5-7 şeklinde tek satırlar taranıp çözünürlük sınırına göre en alt satıra ulaşıldıktan sonra (atıyorum 576) başa dönüp geçen taramadan eksik kalan çift satırlar 2-4-6-8 şeklinde taranarak bir kare oluşturulur ve bu duruma göre saniyede 50 veya 60 kere tekrar edilir. Progressive’de tek-çift ayrımı yoktur, en baştan başlanıp 1-2-3-4-5-6-7-8 diye gidilir, böylece interlaced mode’a göre daha akıcı ve stabil görüntüler alınmış olur.

Interlaced’i “biniştirmeli tarama” olarak kabaca tanımlayabiliriz. Progressive çalışan LCD gibi sistemler bütün kareyi beklerken karenin yarısı gelince afallar ve ortaya kötü bir kare çıkar. Samanın teknolojisiyle bant genişliğini yarıya düşürmek için geliştirilmiş bir teknolojidir interlaced. 

Yeni bir kamera alacaksanız progressive scan özelliği olan bir kamera tercih etmelisiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

One Response
  1. 11 Nisan 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir