Rakı İçeceklere Tavsiyeler

Rakı nasıl içilir ya da rakı nasıl içilmeli sorunu (!), senelerdir zihinlerimizi meşgul eden üstüne kitaplar yazılmış bir mevzudur. Rakı sevmesem, içmesem, önermesem ve asla tercih etmesem de sevenleri için “gerekliler” listesi tertpi etmek istedik, zira tat ve kokusundan iğrenmemek için başka şeylerle tüketerek etkisini seyreltmek zorunda kalacağınız başka bir içki türü yoktur bize göre.

İlk defa içki içmeye heves edecek ergen irisi arkadaşlar, bira şarap varken gereksiz yere yüksek alkollü içki içmemeli. Rakı masasında sürekli konuşmak, elden telefonu tableti düşürmemek – yüksek alkolün etkisiyle birilerini aramaya yeltenmek, kravatı kafaya bağlayıp piste dalmak, mezelere abanmak ve tabağa istiflemek, sağa sola salça olmak yine genel olarak öne çıkan “eleştirilenler” listesinde ilk sıralarda.

Rakı tavsiyeleri:

  1. Rakı içenlere ve sevenlere madalya takılmadığı için “anason vs’den dolayı tadını sevmiyorsanız” içimi daha kolay diğer içkilere yönelebilirsiniz. Henüz oturmamış kişiliğinizi koyacak yer arıyorsanız; manasız bir biçimde daha “adam, maço” gözükmek ya da gözleri kısıp ufka dalarak yumruğu masaya vurmak için en dekor içkidir rakı. Bize sorarsanız sağlık ve sıhhat açısından hiç içmeyin.
  2. Tadını sevmeyenler için “yutarken nefesi tutmak, su yerine şalgamla içmek, üstüne hemen su içmek” gibi dahiyane öneriler mevcut. Buzu, rakıya değil suya koyun da demişler… Kadeh tokuştururken karşınızdaki kişi büyükse kadehi alttan yaklaştırmak ve sürekli kadeh tokuşturmaya da çalışmamak gerekiyormuş.
  3. Ben illa rakı içmek istiyorum diyen arkadaşlar için; ağızda meze-yemek varken içilmemesi, 3 dubleden fazla alınmaması, rakının acı anasonlu tadına alışabilmek için normal hayatta anasonlu galeta tüketilmesi, mideyi rahatlatmak için yoğurt yenilmesi, her iki veya üç kadehin arasında “dinlenmek amacıyla” çay içilmesi, mümkünse yavaş içilmesi öneriliyor. Rakı tok karna içilmez, yemekle beraber hiç içilmezmiş. Meze içkisiymiş zira.
  4. Havadar bir yerde takılmak, ara sıra çıkıp hava almak, şov yapmaya çalışmadan yavaş içmek, gecenin sonunda uyumadan önce bol su içmek, tek-duble arası koyarak başlamak, mezelere abanmamak, mide bulandığı an içmeye ve yemeğe ara vermek de önemliymiş.

Rakı nasıl içilir?

Sağda solda bu ve bunun gibi bir çok tavsiye bulunmasına rağmen sizler için en sık tekrarlanan “rakı nasıl içilir” tavsiyelerini listeledik.. Tabiki sapıltılmadığı müddetçe canınız nasıl istiyorsa öyle için. Hangi müziği seviyorsanız onunla ilerleyin. Rakı dahil diğer tüm alkolü yavaş içerek, vücudun sindirmesini sağlamak, birikim yaparak zehre dönüşmesini engellemek lazım. Asıl önemli nokta burası.

Rakı, katlanabileceğim bir içki değil ve Black Label seven biri olarak adam gibi viski içmenizi öneriyorum. Daha doğrusu hiç bir zaman içmemenizi öneriyorum lakin; illa “içeceğim ben herkes içiyor neyim eksik” diyenler için Tekila Shot veya Votka önerilebilir.