Ramazan için Beslenme Önerileri

Beyaz ekmek yerine kepek ya da esmer ekmeği, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketerek tokluk sağlamak mümkün. Sahurda yulaf, elma gibi posalı gıdalar yine tercih edilebilir. İftar ile sahur arasına 3 litre su içilmeli. Eğer sudan hoşlanmıyor isek; bunun yarısını su olarak alıp, kalan kısmı içinse ayran, hoşaf, kefir ya da yeşil çay içmek mümkün. İftar ve sahur arasında 1 yahut 2 ara öğüne gitmek çok daha faydalıdır. İftardan 2 saat kadar sonra almamız gereken vitamin, mineral ve posayı düşünüp; meyve ara öğünü yapabiliriz.

İftarı açarken doyurucu ve sindirimi kolay çorba ile adım atmak ve arada sadece salata tüketerek en azından 20 dakika kadar ana yemeğe kadar beklemek faydalıdır. Sonrasında ana yemeği almak ve karbonhidratlı gruptan beslenmek gerekir. Yani pide yenilecek ise makarna ya da pilavı sınırlamak veya hiç yememek şarttır. İftardan 1.5-2 saat sonra meyve ara öğünü yapmak faydalı olacaktır. Yemekten 1-2 saat sonra  yarım saatlik ufak bir yürüyüş de denenebilir.

Ramazan için Beslenme

En iyisi, meyvenin kendisinin, mümkünse soyulup sıkılmadan ve ortalama 1 porsiyona denk şekilde alınmasıdır. Amaç mümkün olduğunca çok posa tüketmektir. Uzmanlarca sıkça bahsedilen “posa”, besinlerin glisemik indeksinin düşmesini sağlayarak tokluk verdiği gibi, bağırsak hareketlerimizi de düzenler. Karbonhidrat oranı daha yüksek olan başlıca sebzeler; havuç, şalgam, bezelye, pırasa, bakla ve enginar’dan ortalama 4 yemek kaşığı tüketmek, yeterli olacaktır.

Diyetisyenlerin de kurtarıcısı olan yulafı, 1 dilim ekmek hakkınızın yerine, 2-3 yemek kaşığı kadar sütün veya yoğurdun içine karıştırarak, rahatlıkla tüketebilirsiniz. Şimdiden hayırlı Ramazanlar dileriz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir