Recaizade Mahmud Ekrem Kimdir?

Türk edebiyatının ilk realist roman örneği olan “Araba Sevdası” ile hatırladığımız ve bulmacalarda karşımıza sıkça çıkan usta, Servet-i Fünun yazarlarındandır. 1847’de İstanbul’da doğar, 67 yaşında bu Dünya’dan ayrılır. “Sanat sanat içindir” ilkesine bağlı kalarak şiir, öykü, oyun ve eleştiri türlerinde eserler verir. Kendi gibi edebiyatçı Ercüment Ekrem Talu’nun da babasıdır. Üç oğlunu genç yaşlarda kaybetmesi yüzünden büyük bir çöküş yaşadı. Özellikle de Nijad’ın ölümüyle (Nejad Ekrem) yıkıldı. Bu olayla ilgili bir şiiri mevcuttur.

Çeşitli devlet kademelerinde memurluklar yaptı. “Araba Sevdası” yazarın ilk ve tek romanıdır. Diğer önemli bir Türk yazarı Namık Kemal ile tanışması sanat anlayışında yenileşme imkanı oluşturdu. Recaizade Ekrem, 1886′da Servetifünun dergisi çevresinde bir araya gelen; Tevfik Fikret, Cenab Şahabeddin, Halit Ziya (Uşaklıgil) gibi genç yazarlarını destekleyerek biçim ve öz bakımından batı edebiyatı anlayışına bağlanan Edebiyatı Cedide hareketinin gelişmesine yardımcı oldu. Sanatta güzellik ilkesine bağlı kaldı.

“Sanat sanat içindir” anlayışını hayatı boyunca savundu. Doğaya dönük, insanı doğa içinde ele alan şiirler yazdı. Aşk ve ölüm temalarını işledi. Eski-yeni edebiyat tartışmalarının merkezinde yer aldı. Türk edebiyatında realizmin ilk örneklerinden sayılan ilk ve tek romanı Araba Sevdası adlı eseridir. Yazar bu eserde ailesinin parasını zevk ve eğlencesine harcayanları eleştirdi. Bu eseri yazdığı dönemde ailesini karşısına almış ve baba mirasından olacağını bile bile eserini yazmaya devam etmiştir. Ölümü nedeniyle okullar tatil edilmiş ve büyük bir cenaze töreni düzenlenmiştir. Mezarı, oğlu Nejad’ın kabri yanında, Küçüksu’dadır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir