Recep Yazıcıoğlu’nun Sır Dolu Ölümü

2 Haziran 1948, Köprübaşı, Trabzon’da doğan Recep Yazıcıoğlu; Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisidir. Görev yaptığı bölgelerde süper vali olarak anıldı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi olan Yazıcıoğlu, bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini sıkça dile getirmiştir. Recep Yazıcıoğlu Tokat Valiliği yıllarında denediği torba bütçe uygulaması ile Cumhuriyetten bu yana yapılan dersliklerden daha fazla sayıda derslik kazandırmıştır.

Vali Recep Yazıcıoğlu, uzun yıllardır çift görme rahatsızlığı yaşıyordu. Bunun için doktora Ankara’ya gidiyordu. 02 Eylül 2003’te Eskişehir-Ankara Yolu üzerinde geçirdiği trafik kazası sonucunda olaydan 2 gün sonra bitkisel hayata girerek 8 Eylül 2003’de hayatını kaybetti. Cenazesi Aydın’ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003’te toprağa verildi. Ortadaki büyük sorun, Ankara’ya aracıyla gittiği Ziraat Odası Başkanının usta bir şoför yerine çaycısını şoför yapması olarak görülse de bu şüpheli ölümün arkasında başka kişilerin olabileceği ağırlık kazanmıştır.

asiri-hiz-ve-hic-takmadigi-emniyet-kemeri-listelist

  • Müftü olan babası Mustafa ve annesi Fatma, içinde bulundukları aydan dolayı Recep adını verirler oğullarına.
  • Bürokrasi karşısındaki farklı tavrı, politikacılarla arasının bozuk olmasına yol açar. Sürekli tayini çıkar.
  • Alaca’daki kaymaklık sürecinde odasının kapısına “Kapıyı vurmadan girebilirsiniz” şeklinde bir yazı astırır.
  • Recep Yazıcıoğlu 36 yaşında, Türkiye’nin en genç valisi olarak Tokat’a atanır.
  • Tokat, sayesinde en güzel yıllarını yaşar. Emekleri ona, “yılın bürokratı” unvanını kazandırır.
  • 13 Mart 1992’de meydana gelen deprem sonrası Erzincan’ı canla başla çalışarak 8 ayda ayağa kaldırır.
  • Emniyetçilerin vali olarak atanmasına karşı çıkar. Bunu, “polisten vali olmaz” sözleriyle dile getirir.
  • Kişisel işleri için makam arabası kullanmaz hiçbir zaman.

9 Ocak 2009’da gösterime giren Vali filminde ise Vali Recep Yazıcıoğlu’nun Denizli’ deki Uranyum rezervlerini Amerikan firmasının kullanımına açmadığı için suikasta kurban gittiği iddia edilmektedir.

Recep Yazıcıoğlu’nun Sır Dolu Ölümü başlıklı bu yazımızda sizlere; recep yazıcıoğlu sözleri, recep yazıcıoğlu muhsin yazıcıoğlu kardeş mi, recep yazıcıoğlu hikayeleri, recep yazıcıoğlu kazası ne zaman, recep yazıcıoğlu hangi partiden, recep yazıcıoğlu kardeşleri, recep yazıcıoğlu video ve recep yazıcıoğlu atatürk arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.