Rota Virüsü ve Tedavi Yolları

Rota virüsü, altı ay ile iki yaş arasındaki çocuklarda görülebilen yoğun ishal, mide ve bağırsak iltihaplarına yol açabilen, çocuklarda ve yeni doğanlarda enfeksiyon yaratabilen tehlikeli bir virüstür. Kuluçka süresi 2 – 5 gün arasında sürebilir. Ateş, kusma ve ishalle beraber ilerler. Ateş ve kusma, kuluçka döneminin ilk zamanlarında 3-4 gün içinde kendiliğinden geçebilse de ishal 10 güne kadar ilerler. Çocukların 5 yaşına kadar en az bir kere rota virüsü yüzünden rahatsızlık geçirdiği izlenmekte.

Ağız ve dışkı yoluyla bulaşan bu virüs, bağırsak hücrelerini etkilediğinden farklı bağırsak hastalıklarına da yol açabilir. Özellikle kış günlerinde artan virüs; yiyecek içeceklerle, taşıyıcı ellerle temas halinde, tuvalete sonrasında ellerin yıkanmaması yoluyla bulaşır.

Bebeğimize bu virüsün bulaşmaması için yapılabilecek en önemli koruyu yöntem temizlik faktörüdür. Tuvalet sonrasındaki temizliği genellikle unutan minikler rota virüs tehlikesi altındadır. Çocuğunuza bu eğitimi vermeyi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Başkaları tarafından kullanılan tuvaletleri ve eşyaları çocuğunuzun kullanması yoluyla da bulaşabileceği için bu durum da dikkatle takip edilmeli. Oyuncaklarını da elinizden geldiğince steril tutmaya çalışınız.

Ev temizliğinin dışında ellerinizi sık yıkamanız virüsün bebeğinize geçmesini önler. Kıyafetlerini sık değiştirmelisiniz. Çocuğunuz okulda, kreşte, kucağa alındığı bir elde, kontrole götürdüğünüz hastanede her yerde bu virüse maruz kalabilir. Rota virüsün bulaştığı dönemde çocuğunuz kreşe yada okula bir süre gönderilmeyerek evde istirahat etmelidir. Bu diğer çocuklara bulaşmaması için de önemli bir faktördür.

Tedavi için herhangi bir ilaç verilmemekte, antibiyotik tedavisi de yapılmamaktadır. Öncelikle kaybedilen su ve tuz miktarının yükseltilerek direncin yükseltilmesi hedeflenir. Bunun için bol sıvı alınması ve ishale uygun yiyecekler yenmesi gerekmektedir.

Rota

Şeker-tuz karışımı ile susama sağlanabilir. Muz, patates püresi, yoğurt ve pirinç gibi gıdalar tüketmesi ishal tedavisinde faydalıdır. Bu dönemde kesinlikle yağlı ve soslu yiyecekler vermeyiniz. Emzirme sürüyorsa devam etmelisiniz. Eğer yeterli sıvı tüketmesi sağlanamıyorsa serum tedavisine geçilir. İshalini tamamen durduran bir ilaç tedavisi yapılmaz. Bu yaşanması gereken bir süreçtir. Önemli olan bu süreçten ne kadar az zararla çıkabildiğimiz.

Yeni geliştirilen aşıların (RotaTeq® ve Rotarix®) enfeksiyon oranlarını azalttığı, enfeksiyonla gelişen ağır hastalıkları engellediği görülmüştür. Rota virüs aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere, ilk dozu 3. aydan önce başlanmak koşulu ile 2 ya da 3 doz olarak ağızdan uygulanmaktadır.

Ülkemizde bu aşılar devlet tarafından karşılanmadığından, eczanelerden temin edilerek sağlık ocaklar ya da hastanelerde yaptırılmaktadır. Aşıların fiyatları ise şu şekildedir: ROTATEQ : 2 x 114.01TL | ROTARIX : 3 x 142.32TL

Bu enfeksiyon daha çok aşının kullanımının maddi nedenlerle sağlanamadığı az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülmektedir. Aşı dışında en etkili korunma yöntemi daha önce de belirttiğimiz gibi temizlik ve ellerin sık yıkanmasıdır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir