Ruanda Hakkında İlginç Bilgiler

Kongo, Uganda, Tanzanya ve Brundi ile sınır komşusu olan Ruanda Cumhuriyeti, bir orta Afrika ülkesidir. 1 Ocak 2017 nüfus verilerine göre 12 milyon kişinin yaşadığı ülkede İngilizce, Fransızca, Kinyarwanda ve Swahili dilleri konuşulur. Ruanda’nın ekonomik, kültürel ve ulaşım noktası Kigali, ülkenin başkentidir.

Yüksek bir rakıma sahip Ruanda habitatının yüzde 9’u ulusal koruma alanıdır. Bir zamanlar “Afrika’nın İsviçre’si” olarak anılan ülkedeki ortalama sıcaklık 18 derece civarındadır. Ülke nüfusunun yüzde 90’ı tarımla uğraşır. Halkın büyük bir kısmının evinde bırakın interneti ve televizyonu, radyo dahi bulunmaz. Engebeli toprakları nedeniyle “bin tepe ülkesi” olarak da anılır. Hakim olan din Hristiyanlıktır. Ruanda Müftülüğüne göre ise Müslümanlar ülke nüfusunun yüzde 10’dan fazlasını oluşturuyor.

Ülkeyi ziyaret etmek isteyenlere Temmuz ayında gitmeleri, Goril safarisi için gitmek isteyenlerin ise Mayıs-Ekim döneminde gitmesi önerilir. Johannesburg, Brüksel ve Amsterdam üzerinden direkt uçuşlar bulunmaktadır.

Kigali’ye THY’nin de direkt uçuşları mevcut. 6 saat 35 dakikalık bir yolculuk sonrasında Ruanda’ya varabilirsiniz. Kuduz, hepatit, sıtma, tifo gibi hastalıklar sıkça görülebildiği için dikkat etmekte fayda var.

1 Temmuz 1962’de Belçika’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden; 13 idari bölgeye ayrılan ülke, Hint Okyanusuna 1.100 km uzaklıktadır ve denize kıyısı bulunmamaktadır. İklimi ılıman, arazi yapısı ise yoğun dağlıktır. Para birimleri Rwanda Frankı’dır. Butare, Giseyni, Kibuye ve Cyangugu diğer önemli şehirleridir. Kivu Gölü ve koruma altındaki Kagera Milli Parkı her yıl çok miktarda turisti Ruanda’ya çeker. Eski Belçika sömürgesi Ruanda, 1994’te Tutsiler ve Hutular arasında yaşanan ve 1 milyon Ruandalının öldüğü dünyanın en kanlı kabile savaşlarından birine sahne olmuştur. 100 bin Hutu, 3 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 1 milyon Tutsi’ye kuşatma harekatı ile soykırım uygulamıştır.

Gençlerin neredeyse tamamının İngilizce konuşabildiği ülkede, Fransa’nın 1994’teki soykırımdaki rolünden dolayı halk Fransızca konuşmayı tercih etmiyor.

Diğer sitemiz MedyaBudur için de çok vakit harcıyoruz. Buradan inceleyebilir; habercilik, editörlük hizmetleri ve optimizasyon konularında bilgiler alabilirsiniz. Takip listenize eklemeniz dileğiyle!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir