Rüya içinde Rüya Görenler | Açıklaması

“Sahte Uyanış” olarak ilgili çevreler tarafından adlandırılan bu durum, uykudaki kişinin o sırada bulunduğu rüyadan uyandığını sanıp, aslında hala rüyada olması halidir. Bu vaka, ilgili literatürlerde “yanlış uyanma” olarak da adlandırılmaktadır. Terimin yabancı dildeki, İngilizcedeki izahı, “False Awakening”tir. Hem “lüsid rüya” hem de “sleep paralyis” (karabasan da diyebiliriz) hadiselerinde görülebilecek bir durumdur. Sahte Uyanış hakkında; hayatımızda rutin olarak yaptığımız işlerin, o olay görülmeden hemen bir önceki gün rüyada yaşanmış olması ya da “görülen rüyalardaki bilinçaltı izler günlük hayatta motor bir harekete dönüşüyor” gibi yorumlar yapanlar da mevcuttur.

Fakat bilinen genel tanımı; başta da vurguladığımız gibi, rüyadayken rüyadan uyanma ya da rüya içinde rüya görme halidir. Çoğumuzda,“Ben ilâhî / rahmanî bir rüya gördüm” duygusu ya da farklı bir boyutta ya da bir evrende bir gerçeklik yaşadım hissi oluşturabilir. Eğer görülen rüya bir karabasan ya da kabus ise, kişiyi tüm gün süresince psikolojik etkisi altına alabilir ve davranışlarında dış dünyadan kopukluğa yol açabilir.

Eğer hatırlayamadığımız bir rüyaysa ve bilinçaltında bu rüyanın izlerinin etkisiyle o olayı bilinçli olarak yaşarsak bir Deja Vu algısı da oluşturabilir. Örneğin rüyada banyo yapıyorsak bilinçaltının gerçek hayatta da bunu gerçekleştirmek için beynimize emirler göndermesi ve sonuçta bu eylemi yerine getirmemizi “an” olarak daha önce tekrar yaşamış olmamız hissi gibi. Uykuda olduğunuz halde, uyandığınızı sandığınız bu durumda, belirli gündelik işlerle uğraşırken bir farkındalık anı yaşayabilir (kişi halen rüya gördüğünü anlar) ve yeniden derin uykuya dalabilirsiniz. Bilinçli rüyaların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilen yanlış uyanma olayları sıklaştığı takdirde, kişi uyanık mı yoksa uykuda mı olduğunu anlayamadığı anların da sıklaşmasıyla hayatında ciddi sıkıntılar yaşayabilir. “Sahte Uyanış”, lüsid bir deneyim ve karabasan değil de günlük yaşamla ya da planlanmış bir olayla da ilgili olabilir.

Rüya içinde Rüya Görmek

Örneğin rüyanızda sabah kalktığınızı, elinizi-yüzünüzü yıkadığınızı ve işe gittiğinizi, sonra eve döndüğünüzü görmek gibi detaylı bir monoton olaylar zinciri yaşayabilirsiniz ve uyandığınızda da YAPMANIZ GEREKEN ŞEYLERİ ASLINDA HENÜZ YAPMADIĞINIZI FARK ETTİĞİNİZDE, bu durum sizde yapay bir bitkinlik yaratabilir ya da dış dünyadan kopuk bir gün geçirmenize yol açabilir (ya da bunun tam tersi yaşanabilir). Bu tip rüyalar, rüyadaki anlamı, mesajı ve etkiyi güçlendirebilir. Eğer bir karabasan içindeyseniz, iç içe görülen rüyanın sayısına paralel olarak psikolojik olarak sizi oldukça yıpratabilir ve yine iç içe geçmiş bu rüyaların sayısına paralel olarak yaşadığınız korkunun şiddetini artırabilir.

ARTIK HİÇ UYANAMAMA ya da ÖLMÜŞLÜK hissi yaşayabilirsiniz. Çünkü rüyalarda zaman kavramı bulunmaz ve esasen birkaç saniye süren ve rüyada olduğunuz an olan REM uykusunda 2. bir hayat kadar uzun olabilecek bir rüya zamanında maruz kalabilirsiniz.