Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Başlar ve Biter?

Sabah namazının vakti imsak saati ile girer, güneşin doğuşu ile de biter. Lakin Hanefi mezhebine göre hafif ışıma anına kadar bırakmak, Şafi mezhebine göre ise erkenden, daha doğru bir ifadeyle karanlık iken kılmak daha faziletli kabul edilmiştir. İmsak girer girmez de sabah namazı kılınabilir; ezanı beklemek şart değildir. Tam vaktinde sabah namazını kılamayan bir Müslüman kimse, güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazının vakti girmeden (kerahet vaktinden önce) kılarsa, hem sünnetini hem de farzını beraber kaza etmelidir. Namazları bilerek ve isteyerek kazaya bırakmak büyük günahtır… Bu durumda hem tövbe etmek hem de ilk fırsatta kaza etmek gereklidir.

Hanefi mezhebinde alimler, sabah namazının geç kılınmasının daha faziletli olduğunu ifade ettiklerinden, imsak vaktinden hemen sonra sabah namazı kılınmamaktadır.

Tüm bunlara ek olarak; ezan imsak vaktinde okunmaz, namaza başlanacağı vakit okunur ki, Müslümanlar namazın kılındığı vakti bilerek cemaate gelebilsinler. Tam namaz kılma esnasında ve namaz bitişinin ardından güneş doğarsa, Hanefi mezhebine göre namaz bozulur. Bu namazı kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden eda etmek şarttır.

Sabah Namazının Fazileti

Sabah namazı o kadar mühimdir ki, onun sünneti dahi çok önemli olan teheccüd namazından sonra en kuvvetli sünnettir. Hadiste, “Sizi atlılar kovalayacak bile olsa sabah namazının iki rekât sünnetini terk etmeyin.”, “O, dünyanın tamamından hayırlıdır.” buyrulmuştur. (Kütüb-i Sitte, c.8, s.424) Dünyada iken cennetle müjdelenen kimselerden olan Hz. Ömer (r.a.), kanlı bir suikaste uğramıştı. Yarasından kanlar akarken dahi sabah namazını tamamlamış, namazı terk etmeyi aklından dahi geçirmemişti.

Yine Peygamberimiz (SAV), “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” (Kütüb-i Sitte, c.17, s.541) buyurmaktadır.

Sabah Namazının Vakti Ne Zaman Başlar ve Biter? başlıklı bu yazımızda sizlere; sabah namazı kaçta kılınır, namaz vakitleri diyanet, sabah namazı ne zamana kadar kılınır diyanet, istanbul namaz vakitleri diyanet, sabah namazı vakti ne zaman girer, namaz vakitleri istanbul, sabah namazı imsaktan ne kadar sonra kılınır ve ezan vakitleri arama sonuçlarıyla alakalı bilgiler vermeye çalıştık umarım beğendiniz.