Sadri Alışık Hakkında Bilinmeyenler

5 Nisan 1925 İstanbul – Paşabahçe Beykoz doğumlu Sadri Alışık, tiyatro ve sinema oyuncusu olarak bilinir. Asıl ününü Türk sinemasında kazandı. 1944 yılında Faruk Kenç’in rejisörlüğü yaptığı Günahsızlar filmi sonrası ilk kez beyaz-perdeyle buluştu. Dram rolleriyle başladığı kariyeri, komedi oyunculuğu ile zirve yaptı. Kariyeri boyunca 200’ü aşkın yapımda rol alsa da; Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte sahnelediği ünlü Küçük Hanımefendi filmleri, 1964’ten başlayarak hayat verdiği Turist Ömer ve unutulmaz Ofsayt Osman tipleriyle dikkat çekti.

1971 ve 1994 Antalya Altın Portakal Film Festivallerinde; En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödüllerini kazandı. Son sinema filmi, ödül de aldığı 1994’teki Yengeç Sepeti’dir.

Sadri Alışık

Sadri Alışık Hakkında Bilinmeyenler

Usta oyuncu bir dönem şimdikilere benzer şekilde 45’lik plaklar çıkarmış ve sahnelerde bulunmuş; şiir yazmış ve resimle uğraşmıştır. Bir süre yine sinema oyuncusu Neriman Esen’le evlilik yapan Alışık, sonraları Çolpan İlhan’la bir kez daha evlendi. Bu evliliğinden tek çocuğu oyuncu Kerem Alışık dünyaya geldi. Kemik iliği hastalığı nedeniyle tedavi görmekte olan Sadri Alışık, 18 Mart 1995’te ecele yenik düştü.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir