Şamil Basayev Hakkında Bilinmeyenler

1965 senesinde Çeçenistan’ın Vedeno köyünde dünyaya geldi. Moskova’da, daha sonraları yarıda kestiği mühendislik tahsiline başladığı 1987 senesi ve sonrasında devrimci kişiliği bilinmekteydi. Moskova’daki öğrenci odasının duvarlarında Che posterlerinin durduğu daha sonraları verdiği bir röportajında ifade etti. 1991 Ağustos’undaki hükumet darbesi esnasında Moskova’da Yeltsin yandaşları arasında da yer buldu. İsmini ise ilk kez Çeçenistan’daki Rus zalimliğini dünyaya duyurmak için bir Rus uçağını kaçırıp Ankara’ya indirdiğinde duyduk. Basayev üstadın kod adı, “Emir Abdullah Şamil Ebu-İdris” dir.

1992 yılında bir başka mühim komutan Cahar Dudayev’in mirleriyle ile Abhazya’ya atanmış Çeçen birlik komutanı iken, Abhazya’nın Gürcü işgalinden kurtulmasında ilk dereceden etkili olan Kafkas Halkları Konfederasyonu (KHK) birliklerinin komutanlığına atandı. Abhazya’daki etkin mücadelesi sonrası memleketi Çeçenistan’a dönerek Dudayev’e karşı muhalefete geçen Rusya yanlısı silahlı timlerin dağıtılmasında etkin roller üstlendi.

1994 yılının Aralık ayında Ruslar’ın Çeçenistan işgali sonrasında en etkin Çeçen komutanlardan biri haline gelecektir. 1995 başında ise Rusya hava kuvvetleri Şamil’in Vedeno’daki ikametgahını bombalayarak ailesinden 11 kişiyi şehit ettiler.

Şamil Basayev Hakkında Bilinmeyenler

Rusların bölgedeki tüm sivil halka karşı giriştiği zalimliğin arttığı 1995 Haziran ayında, hadiseleri tüm dünyaya aktarabilmek için 150 savaşçının Budennovsk kentine düzenlediği eylemi bizzat idare etti. 1996 Nisan ayında Çeçen Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildi. Rus güçlerinin Çeçenistan’ı boşaltmaya mecbur kaldığı Cahar-Kale (Grozni) operasyonunu sevk ve idare etti. 1998 senesinde Çeçen-Dağıstan Halkları Kongresinde başkanlığa seçildi. Kongrenin ikinci toplantısında alınan kararlarla 1 Ağustos 1999’da kurulan İslam Şurasının başkanlığına da getirildi.

Şamil Basayev

1999’da Çeçenistan’ın Rusya tarafından yeniden işgali sonrasında ülkesi Çeçenistan’a dönerek doğu cephesi komutanlığı görevini yeniden üstlendi. İkinci Rus saldırıları esnasında başkentleri Grozni’yi başarıyla savunan komutan, kentten çekilirken ağır yaralanmış ve bir bacağının bir bölümü kopmuştu. Şamil Basayev, Devlet Başkanı Aslan Mashadov’un idareciliğinde Silahlı Kuvvetler Komutanlığı görevine devam etmekteydi.

Şamil Basayev; Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Komutanlığı görevine devam ettiği 10 Temmuz 2006 yılında, İnguşetya’nın Ekazevo bölgesinde, içinde yer aldığı askeri konvoyda bulunan bombanın infilakı neticesinde hakka yürüdü. Basayev, çoğu çocuk 350’den fazla masumun yaşamını kaybettiği ve yüzlercesinin yaralandığı Beslan katliamının sorumlusunun Rus saldırısı olduğunu bizzat ifade etmiştir. Bu saldırı sonrasında bölgede bulunan bir çok Rus, bu katliamdan etkilenerek Çeçenistan’da Müslüman olur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir