Sarımsak Mucizesi | Tüm Faydaları Burada

Doğru yazılışı TDK’ya göre sarımsak arkadaşlar bu şekilde yazalım ve telaffuz edelim. Kokusuna karşı süt ya da çikolatanın tavsiye edildiği bitkimizin ana vatanı Hindistan, kısa sözlük tanımı ise şu şekilde: “Zambakgillerden, 25-100 santimetre yüksekliğinde, yapraklarında, saplarında ve toprak altındaki soğanın da kokulu yağ bulunan bir kültür bitkisi (Allium sativum)” Vampirlerin kaçtığı lakin yoğurtlu makarnanın en kral arkadaşı sarımsak; tansiyonu düzenler, düşükse yüksektir – yüksekse düşürür, kan basıncını dengeler, kanı sulandırıp tümör oluşumunu durdurur. Grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına iyi gelir. Terletir ve ateşin düşürülmesine yardım eder. 

Sümerlilerin M.Ö. 2600-2100 yıllarına tarihlenen tabletlerinde bile adı geçen Sarımsak hakkında sayfalarca yazı ve ifade mevcut. O kadar şeye iyi geliyor ki saymakla bitmez… Koruyucu özelliğini kaybetmemek için mutlaka çiğnenmesi gerekir. Yutularak yenilen sarımsak vücuda fayda sağlamaz, aksine zarar verir.

Kan şekerini dengeleyen sarımsak şeker hastalarına iyi gelir. Zehirlenmelerde kullanılır. Cinsel gücü arttırır. Hazmı kolaylaştırır, balgam söktürür ve kabızlığı giderir, kuvvetli bir antibiyotik yani mikrop öldürücüdür, böbrekleri düzenli çalıştırır, taş oluşumunu engeller, sindirime yardımcı olur – mide gazına iyi gelir, cilt yaralarında kullanılır, safra salgısının salınımını arttırır, kalp krizi riskini azaltır ve kalp adalelerini güçlendirir, kalbi besleyen kroner damarları genişletir, salgın hastalıklara karşı kalkandır, yara ve çıbanları iyileştirir, iştah açar, vücudu sivrisinek ve haşerelerden korur, sesi güzelleştirdiği bile söylenir.

Sarımsak ve Faydaları

Bağırsak kurtlarını ve diğer parazitleri öldürüyor. Mide ve bağırsakları dezenfekte ediyor. zararlı bakterileri yok ediyor. İştahı açıyor. Nezleyi yok ediyor. nefes borusu rahatsızlıklarına, bronşite çok iyi geliyor. Veremlilere sarımsak yemeleri tavsiye ediliyor. Tansiyonu düşürüyor. Ateşi düşürüyor. Bağırsak gazlarını ortadan kaldırıyor. Grip mikrobunu öldürerek vücudu bu hastalığa karşı koruyor. İdrar yollarında taş oluşumunu engelliyor. Kalp adalelerini güçlendiriyor. Kalbi besleyen kroner damarları genişletiyor. Cinsel gücü arttırıyor. İdrar söktürüyor. V koruyor.  arttırıyor. Kabızlığı önlüyor. Saç dökülmesini yavaşlatıyor. Sesi güzelleştiriyor. 

Günde iki diş sarımsak yiyen kişilerin kolesterol düzeyinde %10’luk düşüşlerin görüldüğü saptanmış. Aşırı tüketiminin de tabiatıyla bazı zararları var:  Alerjik reaksiyonlar ve gazların verdiği rahatsızlık dışında bağırsak mukozasındaki normal floranın zarar görmesi de olası.

Konunun uzmanları; sarımsağın, salgın hastalıkların artışını engelleyen en önemli demirbaş olduğunu belgelemiş. Mikropla pislikle iç içe yaşayan, kontrolsüzce beslenen, kanalizasyonların yollara aktığı gecekondu mahallelerinde kalanların salgın hastalıklardan zarar görmemesinin en büyük sebebinin sarımsak olduğu ifade ediliyor. Mikrobik hastalıklardan bizleri koruyan sarımsak, Avrupa’da en önemli ölüm sebebi olarak bilinen kanser ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu. Bugün dünyada en fazla sarımsak yenen ülke olan Bulgaristan’da kanser ve damar sertliğinden ölenleri sayısı, Avrupa’ya nazaran 6-7 misli düşük. Ayrıca ne kadar doğru bilinmez ama İsveçli çocukların, çocuk felcine karşı da koruduğu anlaşılan sarımsağı yiyerek okula gittiği söyleniyor.

Lokman hekimin “ölümün çaresi” olarak nitelendirdiği bitki şu sıralar bitkisel destek, kilo vermeye yardımcı ürün vs farklı yollarla özellikle internette pazarlanıyor aman dikkat! Şarlatanların tuzağına düşmeyin ve paranızdan, en önemlisi de sağlığınızdan olmayın. Kastamonu Taşköprü’de festivali düzenlenen bu doğal antibiyotik “doğal” yollarla tüketilmeli. Yemeginizi hazırladıktan sonra elleri sirkeyle ovalamak ve ardından da sabunlamak suretiyle kokusunu giderebilirsiniz belirtelim.

Aspirin gibi her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkan sarımsak çiğ tüketilebilir veya her yemeğe konabilir.