Sarsaparilla Hakkında İlk Kez Duyacağınız Bilgiler

Frengikökü gibi garip bir isme sahip Orta ve Güney Amerika’ya özgü Sarsparilla; Sarsaparilla ve Smilax gibi botanik kayıtlarla da karşımıza çıkıyor. Kalp şeklindeki yaprakları – şemsiye çiçekleri ile Zambakgiller familyasından olan bu bitki, yeşilimsi çiçekli ve dikenli gövdeli bir bitkidir. Ülkemizde Ege, Akdeniz ve Marmara’da yetişebilir ve görülebilir. Kökünde bulunan Tanen, ve Saponin maddeleri tıbbi amaçlarla kullanılır; terleterek kanı temizler, clit rahatsızlıklarında faydalıdır.

Kendin kullanmak istiyorum diyenler için basit bir tarif paylaşalım; iki tatlı kaşığı ince kıyılmış saparnakökü 300-500 ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10 dakika ateşte tutulur ve 5-10 dakika demelemeye bırakıldıktan sonra süzülüp içilir. Taze sürgünleri haşlayarak yemeğini de yapabilirsiniz. Endotoksinleri ortadan kaldırırdığını gibi anti-inflamatuar, antibiyotik ve antiseptik özelliklere de sahiptir.

Sarsparilla Bitkisi

Sarsaparilla Hakkında Bilgiler

Erkekler cinsel gücü artırmak, saç dökülmesine ve cinsel fonksiyonlarla savaşmak için kullanıyormuş. Sanırım makaledeki en etkili cümle bu olsa gerek! Bebeği etkileyebileceğinden gebelerin, emzirenlerin ve astım hastalarının içmemesi öneriliyor.

Yüzyıllar boyunca insanlar, artrit gibi eklem problemlerini tedavi etmek; sedef hastalığı, egzama ve dermatit gibi cilt problemlerini iyileştirmek için sarsaparilla bitkisinin kökü kullandı. Sarsaparilla genellikle güvenli olarak kabul edilen bir bitkidir. Çoğumuz için en büyük risk, sahte pazarlama ve yanlış bilgilendirmedir.

“Sarsparilla Hakkında Bilgiler” başlıklı bu kısa yazımızda sizlere; sasparilla, sasparilla nedir, sasparilla bitkisi, sasparilla root, sasparilla drink, sasparilla soda ve sasparilla tea başlıklarıyla alakalı biraz teknik bilgiler derledik, umarım beğenir ve bizleri sosyal medya hesaplarımızda takip edersiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir