Sedat Simavi Hakkında Bilinmeyenler

1896’da İstanbul’da dünyaya gelen usta gazeteci Sedat Simavi; gazeteci, yazar ve karikatürist olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Hürriyet Gazetesinin de kurucularındandır. Kadıköy’deki Saint Joseph Fransız Lisesi ile G.Saray Lisesinde orta ve lise tahsilini bitirdi. 1912’de Galatasaray Lisesinden mezun oldu. G.Saray Lisesinde tarih öğretmenliği yaptığı kısa öğretmenliğinden sonra yazı hayatına geçti.

Babası Samsun mutasarrıfı Hamdi Bey, Anne tarafından dedesi ise eski sadrazamlardan Saffet Paşa’dır. 1916 senesinde haftalık yayımlamaya başladığı Hande dergisiyle basın hayatına adım attı, İnci, Diken, Karikatür gibi mizah dergileri de yayımladı. Gazeteci kimliğinin yanı sıra Sinemaya da merak saldı; 1917’de Pençe ve Casus isimli ilk konulu Türk filmlerini yönetti. Yine mizah alanında; Yeni Zenginler (1918) ve Kadınlar Saltanatı (1920) isimli karikatür albümleri mevcuttur. 1945’te filmi çekilen Hürriyet Apartmanında da Talat Artemel baş rolünü Sedat Simavi oynamıştır. Simavi’nin; Fuji-Yama adında bir roman, Ceza ve Hürriyet Apartmanı adında da 2 piyesi vardır.

Sedat Simavi, Kurtuluş Savaşı senelerinde çıkardığı Güleryüz isimli mizah dergisiyle Kuvayi Milliyecileri destekledi. Devrinin en ünlü haftalık dergisi olan Yedigün, magazin mecmuasının atası olarak sayılabilir. 1921-30 arasında; Hacıyatmaz, Hanım, Meraklı Gazeteci, Yıldız, Yeni Kitap, Arkadaş gibi çok sayıda dergiyi Türk okuyucusu ile buluşturdu. 1933’te çıkarılmış haftalık Yedigün ve 1935’te devralacağı Karagöz isimli dergilerin hayatı uzun yıllar devam etti.

Sedat Simavi, 1946’da Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin kurucuları arasında bulunmuş ve 1949 senesine kadar başkanlık görevini yürütmüştür. Mezarı Kanlıca’da Mihrimah Sultan Mezarlığındadır. İstanbul Kanlıca da ismine yapılmış bir ilkokul vardır. Sedat Simavi, 1 Mayıs 1948’de kurduğu ve baş yazarlığını yaptığı herkesçe bilinen Hürriyet’i en çok okunan gazetesi haline getirdi. Hayatının sonuna kadar da gazeteci olarak Hürriyet’te yazdı. Başmakaleler yine Simavi tarafından ölümüne dek kaleme alınmıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir