Selahaddin Eyyubi Kimdir?

Mirası çeşitli milletler tarafından sahiplenilen; Eyyubi hanedanının kurucusu olan hükümdar Selahaddin Yusuf bin Eyyub, (1138, Tikrit – 4 Mart 1193, Şam), Mısır ve Suriye sultanıdır. Hıttin savaşı ile 2 Ekim 1187’de Haçlılardan Kudüs’ü alarak kentte 88 yıl süren Hristiyan hakimiyetini sonlandırmış, akabinde Hristiyanların düzenledikleri III. Haçlı Seferini bastırmıştır.

Türk kökenli olduğunu belirten kaynaklar mevcuttur. III. Haçlı Seferi uzun ve yıpratıcı oldu. İngiltere Kralı I. Richard (Aslan Yürekli Richard) hiçbir sonuç alamadı. Haçlılar Doğu Akdeniz’de ancak güvensiz bir toprak parçasına tutunabildiler.

Baalbek ve Şam’da büyüyen Selahaddin, iyi bir tahsil gördüğü. Askeri eğitimden ziyade dini derslere meraklıydı Sanatla ve ilimle uğraşırdı. Selahaddin’in biyografisini yazan al-Wahrani Eyyubi’nin Öklid Geometrisi, Astronomi, Matematik ve Aritmatik konularında uzman olduğunu belirtir. Mantık, felsefe, sosyoloji, fıkıh (İslam hukuku) ve tarih öğrendi, Şam’daki Dar’ul-Hadis’den (Hadis Üniversitesi) mezun oldu. Selahaddin Eyyubi’nin 17 oğlu ve bir kızı olmuştur.

Selahaddin Eyyubi Kim?

11 Aralık 1917 tarihinde Kudüs’e giren İngiliz Orduları Komutanı Orgeneral Edmund Henry Hynman Allenby 1193 yılında 55 yaşında ölen Selahaddin Eyyubi’nin mezarına vurarak; ‘Kalk Selahaddin biz yine geldik’ şeklinde bir konuşma yapmıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir