Selda Bağcan Hakkında Bilinmeyenler

1948 Muğla doğumlu ünlü sanatçı Selda Bağcan, 1971 senesinde Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği son sınıfında öğrenciyken, amatör olarak adım attığı müzik çalışmalarında ilk iki 45’lik plak satışlarının bir milyon tavanını aşmasıyla ister istemez profesyonel sanat hayatına atıldı. Selda Bağcan, bir çoklarının protest müzik diye adlandırdığı türde şarkılar besteleyip yorumlarken, aynı zamanda bilinen halk müziği ezgilerini de değişik tarzlarda yorumlamakla ün kazandı. 70’li yıllardan itibaren yurt içi ve yurt dışında sayısız kez konser veren Bağcan, 1972’de ülkemizi Dış İşleri Bakanlığının görevlendirmesiyle Bulgaristan’da temsil etti. 1980 ve 87 arasında kendisine pasaport verilmeyen yurt dışına çıkması engellenen sanatçı 1981 ve 1984 yılları arasında şarkı sözlerinden dolayı üç kez hapse girdi.

selda bağcan

Selda Bağcan Hakkında Bilinmeyenler

30 sene içinde 17 adet 45’lik, 10 adet LP, 30 adet kaset ve CD çalışması yapan Selda Bağcan, 1989’da ve 1990’da da tüm yurdu dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi. Dünyaca ünlü Times dergisinin “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesinde Seldan Bağcan da yer almaktadır. Bağcan; Canımı Yakanlar Baktı Dumana türküsünü Sivas Katliamı’nda 1993 yılında yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir