Selfie Nedir? | Sorunuzun Cevabı Burada!

Kişinin sanal ortamlara yüklemek üzere kendisini fotoğraflamasına Selfie denmekte! İngilizce sözlüklerde de kendine yer bulan Selfie, 2013 yılında önceki senelere göre %17.000 daha fazla kullanılmış. Bu popülerliği ile de geçtiğimiz aylarda “yılın kelimesi” seçilmiş. TDK’da “özçekim” gibi bir tanımı bulunmakta! Akıllı telefonlarda ön kamera kullanımı ile paralel kullanımı artan bu çekim türü, kişinin kolunu ileri doğru uzatıp kendini ya da çevresindekileri fotoğraflaması olarak kabaca özetlenebilir. 

2-3 yıl öncesine kadar büyük amelelik ve apaçilik olarak görülen “kendi fotoğrafını çekme – ergenlerin fotoğraflama sanatı” gün geliyor gördüğünüz gibi popüler kültürün önemli bir parçası haline geliyor. Özellikle Instagram’da ciddi olarak sündürülen bir mevzudur fark edebileceğiniz üzere. Tuvalet aynası karşısında fotoğraf çekmek, selfie’nin atası sayılabilir ancak durum farklıdır karıştırılmamalı. İş o kadar popüler hale geldi ki Amerikan başkanları, Oscar töreni yıldızları dahi şakır şakır selfie çektiriyor.

Kendi fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaşmanın obsesif kompülsif bir eğilim ve özgüven eksikliğini gidermenin bir yolu olarak gören Amerikan Psikologlar Derneği, Chicago’daki toplantısında bu zihinsel bozukluğa ‘selfitis’ adını vererek detaylıca tanımlar. Üç aşamadaki en ruh hastası durum “chronic selfitis” olarak adlandırılmış. Kontrol edilemez biçimde kişinin kendisini gece gündüz fotoğraflaması ve günde altı kereden fazla bu resimleri paylaşması üzerine makaleler yazılan çok ciddi bir durum anlayacağınız. Tedavisi yok ancak geçici terapiler ile durum nispeten kontrol altına alınabilmekte! Bir insanın gece gündüz kendi suratını paylaşması sağlıklı bir davranış olmasa gerek!

Selfie Nasıl Çekilir?

Selfie nedir diye soranlara foto-mastürbasyon’dur denilebilir! Instagram’daki süreç; ördek surat (duck face), ayak fotosu, yediğini içtiği belgelemek ve selfie olarak geçiş süreci tarzında kategorilendirilebilir. İşin garibi, MSN zamanlarında web cam ile kendi fotoğrafını çekenlere “ezik” diyerek gülen bir nesildik! Bana göre yapan kişinin sosyal konum ve statüsü ne olursa olsun halen tam bir gerizekalılık belirtisi. Farklı farklı selfie örnekleri görmek isteyenleri akıllı telefon satan mağazalara davet ediyorum zira örnek bir cihazın tuş kilidini açıp foto galeriye girerseniz onlarca “amca teyze selfie”si ile karşılaşabilirsiniz.

2014 yılında da Türk Dil Kurumu tarafından “selfie”ye karşılık olarak “özçekim” kelimesi kabul edilmiştir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir