Senegal Hakkında İlginç Bilgiler

Senegal’de 531 kilometrelik bir kıyı şeridi vardır. Bölgedeki en iyi plajlar Cap Skirring ve Dakar’da bulunur. Ülkenin yüzde 25’i doğal koruma alanıdır. Senegal 6 devasa milli parka sahiptir. Niokolo-Koba Ulusal Parkı doğal bir sit alanıdır. 1925’te kurulan Niokolo-Koba, 1 Ocak 1954’te milli park ilan edildi. 1969’da genişledi, 1981’de UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi. 400’den fazla türe ev sahipliği yapan Djoudj Ulusal Kuş Cenneti ise Senegal Nehrini güneydoğu kıyısında görülebilir. Bu alan da yine 1981’de UNESCO Dünya Mirası Listesindedir. Doğal hayatı ile cennetten farksız Senegal, 7 UNESCO dünya mirası alanına sahiptir.

Dakar’da bulunan Gorée adası, 1400’lerden 1800’lere kadar Afrika kıyılarındaki en büyük köle ticaret merkezi idi. 17. yüzyılda bir Fransız sömürgesi olarak kurulan Saint-Louis ise kentleşmesini 19. yüzyılın ortalarında tamamlar. Şehir 1872’den 1957’ye kadar Senegal’in başkenti idi ve Batı Afrika’nın tamamında önemli bir sosyo ekonomik rol oynar. Bu kent de 2000 senesinde UNESCO tarafından Dünya mirası olarak kabul edildi.

MS 3. yüzyıl ile MS 16. yüzyıl arasına tarihlenen, Gambiya Nehri boyunca uzanan Senegambia Taş Çemberleri bir başka Dünya mirası. Afrika Rönesansı Anıtı, 49 metrelik boyları ile kıtanın en uzun heykelleri olması bakımından ilginçtir. Arkeolojik bulgular, Senegal’in tarih öncesi çağlardan bu yana çeşitli etnik gruplar tarafından sürekli olarak işgal edildiğini göstermektedir.

15. yüzyıl ortalarında Portekiz’in işgaline uğrayan ülke 1677’de Fransa’nın sömürge ve köle ticareti merkezi oldu. İkinci Dünya Savaş’ından sonra bağımsızlık hareketleri artış gösterdi. Senegal 1964’te tamamen bağımsız oldu. Senegal, ordunun iktidarı ele geçirmek adına darbe yapmadığı tek Batı Afrika ülkesi olmaya devam ediyor. Sınırlı doğal kaynaklara sahip Senegal Ekonomisi, dövizin çoğunu balık, fosfat, yer-fıstığı, turizmden kazanmaktadır.

Senegal laik bir İslam ülkesidir. Nüfusunun yüzde 95’ini Müslümanlar kalanını ise Hristiyanlar oluşturur. Senegal Atlantik Okyanusu ile kıyısı olduğundan, balıkçılığa çok önem verir. Tavuk, kuzu ve sığır eti, bezelye ve yumurta da Senegal yemeklerinde sık kullanılır, ancak domuz eti ülkenin büyük çoğunluğundaki Müslüman nüfustan dolayı rağbet görmez.

Güreş, Senegal’in neredeyse ulusal bir takıntı haline gelen en popüler sporudur. Senegal’de futbol ve basketbol da son yıllarda popülerliğini artırmıştır. 1979’dan 2007’ye kadar ev sahipliğini yaptığı Paris Dakar rallisi bir başka önemli organizasyondur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir