SEO ve Sosyal Medya Hakkında Bilgiler

Sosyal medya siteleri dendiği zaman akla ilk gelen platformlar; Facebook, Twitter ve Google Plus. Biz de yaygınlığı açsından en çok kullanılan bu kanalları SEO’ya katkısı bakımından incelemek istedik. Doğal ziyaretçi ve organik çalışmalara önem veren arkadaşlar için faydalı bir paylaşım olduğuna inanıyorum.

İster basit bir web siteniz olsun, ister kurumsal bir e-ticaret portaliniz; Facebook üzerinden ‘sayfa açarak” ziyaretçi toplayabilirsiniz. Basit bir siteniz bile olsa seçilen görsellere, paylaşımlara çok dikkat etmelisiniz. Reklam kokan hareketler ışık hızında kayıplar yaşamanıza neden olabilir. Gönderimleriniz, Türkçe’ye hakimiyetiniz sorunsuz olmalı. Okunacak içerikler iletmelisiniz. Facebook linklerinin Nofollow olduğunu da belirtelim, dolayısıyla backlink kazanma gibi bir olasılığımız bulunmuyor.

İçeriklerinizi otomatik olarak Facebook’ta paylaşmak için Twitterfeed’i kullanabilirsiniz.

Twitter sayfamızı oluştururken ilgili kişileri takip edip yorumlar yazmalı. Kaliteli başlık ve tanım seçimi ile Twitter’da paylaşımlarda bulunmalıyız. Maddi olarak imkanlar müsaitse takipçi sayısı yüksek sayfalar almak da mümkündür. Ancak programlarla manipüle edilmiş çok sayfa olduğu için dikkatli olunmalı.

seo sitesi

Youtube için SEO önerileri:

  • Seo dostu başlık ve tanım oluşturun.
  • Google Adword Anahtar Kelime Aracını kullanarak anahtar kelimenizi seçin.
  • Başlık içindeki anahtar kelimeler tanım kısmında da yer almalıdır.
  • Başlığın ilk kelimesinde anahtar kelime olsun.
  • Youtube Keyword Tool aracı ile anahtar kelime bulabilirsiniz.
  • Videonuzu sosyal ağlarda paylaşmalısınız.

Google Plus ise daha önceki yazılarımda paylaştığım üzere, popülaritesini geç kazanmış bir platform.  +1 butonuna tıklayarak ve bu yönde teşvik ederek hem içerik paylaşıyor hem de seo bakımından kaliteli ziyaretçi kazanıyoruz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

2 Yorum Yapıldı
  1. 18 Ocak 2014
    • 19 Ocak 2014

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir