SEO’da Güncel İçerik ve Önemi

Saniyelerle ifade eden sürelerle sitede kalan ziyaretçi mi yoksa düzenli takipçi mi istersin diye sorsalar elbette ‘SEO adına düzenli takipçi’ derim. Neticede; referans olarak alınmanız bir yana 2-3 günde bir de olsa ‘neler oluyor’ denilerek sayfalarınıza başvurulması gurur verici bir olay. Günde şu kadar ziyaretçi gönderiyoruz tarzı programlarla klavye manipülasyonları da yapılabiliyor elbet. Kendinizi kandırmak istiyorsanız ilerlediğiniz yolda başarılar dilerim ancak sizde benim gibi ‘özgün makalenin’ önemine inananlardansanız aşağıda belirteceğim maddelerle kısa sürede başarı sağlamanız mümkün.

Öncelikle yorum ve haber ayrımına değinmeliyiz arkadaşlar.. Bence ve sence ile dolu sayfalar da yazsanız, tecrübelerle sabittir ki okuyan üzerinde vurucu bir etki yaratmaz. Ünlü bir yazar ya da tanınmış bir kişi değilseniz kimse sizin bir konu hakkındaki yorumlarınızı takip etmez. Ne paylaştığınız teknik veriler okuyanı bunaltsın ne de çok basit bir dil kullanın. Sırf uzun uzun yazmak de için ağdalı kelimeler ve uzun cümleler kullanmayın. Bu yazıdan 10 yaşındaki bir çocuk bir şeyler öğrenebilir mi sorusuna vereceğiniz olumlu yanıt başarıya giden ilk adımınız olabilir.

Medyumluk, Doğa Üstü Olaylar ve İslam’da Cin Kavramı üzerine bir makale yazmak istediğimizi düşünürsek, aşağıdaki örnek planlamanın faydalı olacağına inanıyorum:

Röportaj herkese çekici gelir. Emin olun kısa bir Google aramasıyla çok fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Kendinizi ve sitenizi tanıtarak röportajı hangi amaçla yapmak istediğinizi belirtin. Müsaitse bir iki soru sormak istediğinizi ifade ederek randevu talebinde bulunun. İster e-posta ya da sosyal ağlar üzerinden isterseniz yüz yüze görüşme yapabilirsiniz. Karşılıklı görüşmelerde fotoğraf çekmeden önce izin isteyin. Böylece saygı uyandırır, özgün de bir görsele sahip olursunuz.

SEO’da Güncellik ve Özgünlük

Arşiv aramaları:

Milliyet gazetesinin ücretsiz sunduğu ve 1950′lere kadar olan sayılara ulaşabildiğiniz arşiv hizmeti ile saniyeler içinde taramalar yapabilirsiniz. Böylece geçmişte neler olup bittiğini, yaşananları, muhtemel komik hikayeleri okuyucularınızla paylaşabilirsiniz. Bu gibi paylaşımlarda kaynak belirtmeyi ihmal etmeyelim arkadaşlar.

Referans Siteler:

İslam konusunda çok çeşitli kaynak siteler bulunmaktadır. Yazımızda tarafsız olacağımız düşünülürse diyanet üzerinden değerlendirmeler almak mümkün. Soru & Cevap ve yorum kısımları da ilginç analizler barındırabileceği için dikkate almakta fayda olduğunu düşünüyorum. Vaktinizi varsa kütüphaneye gidebilir, üniversitelerin ilgili yayınlarına göz atabilirsiniz.

Yabancı Siteler:

Google Translate ile çeviri ne yazık ki etkili bir şekilde kullanılmıyor. Eğer yabancı diliniz varsa bunu yabana atmamalısınız. Düzgün bir redaksiyon sonrası kaliteli ve özgün içeriklere ulaşabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, yazının birebir de alınmaması gerekliliği. Bu gibi telif konularında içerik sahibine saygı göstermek önemlidir.

“Hocam ne yaptın alt tarafı bir yazı; alırız, değiştiririz 10 dakikalık iş için 3 günlük plan yaptın” diyen sevgili kardeşlerimin elbet yorumlarına saygı duysam da en azından kendi işlerimde buna benzer bir harita üzerinden ilerlediğimi belirtmek isterim. Benzersiz içerik; özgün ve sitenize saygı duyan takipçiler demektir arkadaşlar unutmayın. Kimse değiştirilmiş cümleleri tekrar tekrar okumak istemez. SEO SEO diye kıvranan arkadaşlarım bu önerimi akıllarından çıkarmasın.

  • İmkanlarınız müsaitse özgün makale hizmeti alabilirsiniz.
  • WordPress için içerik yayın tarihi düzenlemesi yapılabilir.
  • Böylece tatilde ya da yazamayacağınız durumlarda siteniz otomatik olarak güncellenir.
  • Kalemine güvendiğiniz arkadaşlarınızla bir editör grubu oluşturabilirsiniz.
  • Toplama içeriklerle bir yere gelinmeyeceğini bilmelisiniz.
  • Benzersiz yazıların hızlı indekslenmesi için sosyal paylaşım ağları önemlidir.
  • Günde bir makale yeni siteler için uygun bir sayıdır.

Kalıcı SEO başarısı için kalem oynatmak şart. 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir