Şevketi Bostan Hakkında Detaylı Bilgiler

Ege bölgesinde yaşayanların yılda bir kaç kez yeme şansı bulabildiği şevketi bostan, benim de şu yaşımda ilk kez tattığım, izahı zor lezzette yabani bir bitki. Dikenlerini ayıklamak ve temizlemek gayet zahmetli olsa da inanın emeğinizin her saniyesine değiyor. Kuzu etli ve terbiyeli olarak Akdeniz ve Ege’de çok rağbet ediliyor, yine buralardaki semt pazarlarında temizlenerek satılıyor. Kilosunun 18-20 lira civarında olduğunu belirtelim. Giritli Türklerden bize gelen bir tat ve zeytinyağlı versiyonunu sevenleri de mevcut.

Akkız, şevket otu, bostan otu ve mübarek dikeni gibi isimlerle de bilinir bu kök; anason kokulu, toplanması zor, sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Bıçakla kazınarak dikkatlice topraktan çıkarılır, körpe olanların dikenleri pek batmaz, kart olanları da köklerinden çıkarıp sonrasında da yıkayarak ağartmak gerekir. Metot böyleymiş. Kış sezonu yöre pazarlarında gezerseniz gayet rahatlıkla bulabilirsiniz. Leğen içinde suda bekletilerek satılır.

Latince adı Cnicus Benedictus olan şevketi bostan; Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki tarla kenarları, bahçe ve kırlarda yabani olarak yetişir. Zamanında basında “Brokolinin yerini alacak” şeklindeki haberlere konu olup, kültür bitkisi olarak yetiştirileceği ve bol bol bulunacağı konusunda bizleri sevindirmişlerdi. 3 yıl geçti halen bir gelişme yok.

Şevketibostan

Biraz da nelere vücutta nelere faydalı geldiğinden bahsedelim. Sindirim güçlüğünü giderip kanamaları durduran, hemoroit ve ishale iyi gelen, idrar söktürücü – yaraları temizleme ve iyileştirme özelliği bulunan, safra ve sindirim salgılarını arttıran ve iştah arttıran şevketi bostan ilaç yapımında da kullanılıyor. Yaraları temizlemek için bir çay gibi kaynatıp pamuk yardımıyla yaralara sürmeniz gerekiyor.

Bu kadar konuştuktan sonra yemeğinin de tarifini vermeden olmaz:

Düdüklü’de zeytinyağını hafifçe kızartıyor, ardından kuşbaşı etlerimizi ekleyerek kavuruyoruz. Suyunu salıp çektikten sonra küp şeklindeki soğanları ekliyor biraz daha kavuruyoruz. Önceden temizlenmiş şevketleri ekliyor ve biraz karıştırıyoruz. Otlarımızın boylarını geçmeyecek şekilde su ekliyoruz ve üzerine tuz serpiyoruz. Yumurta sarısını ve limon suyumuzu ise farklı bir kase içerisinde çırpıyoruz. Düdüklü 20-23 dakika kadar pişiyor. Sonrasında ise kapatıp buharın ayrılmasını bekliyoruz. Sonrasında tekrar ateşe koyuyor hazırda bekleyen limon sulu, yumurta sarılı karışımı ekliyoruz. Bu şekilde bir 5-6 dakika kadar pişiriyoruz.

Malzemeler: Yarım kilo şevketi bostan, 300 gram kadar kuzu ya da dana eti, bir baş kuru soğan, bir miktar zeytinyağı, bir adet yumurta, limon ve tuz.

Yerel lezzetlerden şevketi bostanı kesinlikle tatmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir