Seyşeller (Seyşel Adaları) Hakkında İlginç Bilgiler

Hint Okyanusunda bir ada ülkesi olan Seyşel Adaları Doğu Afrika’ya 1.500 kilometre uzaklıktadır. Seyşeller’in yerel dilinin yanı sıra İngilizce ve Fransızca konuşulur. 1 Ocak 2017 itibariyle Seyşellerin nüfusu, Afrika ülkelerinin en düşük nüfusu olan 97.551 kişidir. 459 kilometre kare yüz ölçümleri ile Afrika’daki en küçük egemen ülkedir aynı zamanda. Bağlı 155 adacığın ise çoğu insansızdır. Mahé adasının kuzeydoğusunda bulunan Seyşeller’in başkenti Victoria ilk olarak İngiliz sömürge yönetimi idaresinde kuruldu. Başkentlerinin 2009 itibariyle nüfusu 25 bindir. Victoria, belki de dünyanın en ufak başkentidir ve bir günden daha kısa bir sürede yürüyerek kolayca keşfedilebilir.

Ada muhteşem kumsalları ile ünlüdür. Kristal berraklığındaki suları ile ünlü Anse Source d’Argent, Seyşeller’de belki de en tanınmış plajdır ve kesinlikle en muhteşem noktalarından biridir. 2017 yılında TripAdvisor tarafından dünyanın en iyi 11. plajı seçilen Anas Lazio da fotoğraflanması gereken cennetlerdendir. Seyşeller’deki doğal koruma alanları yüzölçümün yaklaşık yüzde 42’sine karşılık gelmektedir. 2 Milli Park, 7 Doğal Park ve 6 Deniz Milli Parkı ülkenin önemli cazibe noktalarındandır.

Saint Anne Deniz Milli Parkı’nda bulunan Moyenne Adası’nın gömülü hazinelere ev sahipliği yaptığına ve üzerinde bekleyen perili ruhlar tarafından korunduğuna inanılıyor.

Büyük Portekizli kaşif Vasco de Gama, ikinci deniz seferinde Seyşeller’i kesin bir şekilde Dünyaya tanıtan ilk kişi oldu. 1700’lerde Fransızlar adaya yerleşmeye başladılar. Afrikalı kölelerin adaya getirilmesi ile karakteristik Seychellois Creole dili gelişti. İngilizler ise 19. yüzyılın başlarında bu cennet adalar el koydu. Ülke 1976’da bağımsız bir cumhuriyet haline geldi. Seyşeller ekonomisi; balıkçılık, turizm, hindistancevizi ve vanilya üretimi, tekne yapımı, mobilya ve içecek ihracatı üzerinden beslenir.

Ekmek kızartması, Seyşel Adalarında oldukça popülerdir ve kızartılarak da kaynatılarak da çeşitli şekillerde yenilebilir. Efsaneye göre, adalarda yemek yiyen herkesin bir gün yeniden adaya döneceğine inanmaktadır. Adalara, Dubai’den 4, Johannesburg Güney Afrika’dan 5 ve İngiltere’den 12 saatlik kesintisiz uçuşlarla ulaşabilirsiniz. Seyşellerin uluslararası telefon kodu 00248’dir.

Aynı zamanda Afrika’da kişi başına düşen en yüksek GSMH’ya sahip ülkedirler. Nüfus ağırlıklı olarak Katolik’tir ve toplumu büyük ölçüde anaerkildir. Anneler, çoğu mali harcama kalemini kontrol ederek ve ailelerinin menfaatlerini gözetme ve haneye hakim olma eğilimindedir. Genellikle pirinç eşliğinde balık ve deniz ürünleri yemekleri tüketilir. Yemekleri; buğulama olarak, ızgarada, muz yapraklarına sarılı şekilde, fırınlanarak, tuzlanarak yahut tütsülenmiş şekillerde pişirilir. Köri, mutfaklarının önemli unsurlarındandır. Ülkede en popüler spor basketboldur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir