Sigmund Freud Kimdir?

Psikanaliz öğretisini geliştirmiş Yahudi kökenli Avusturyalı nörolog; nüfusa göre adıyla Sigismund Scholomo Freud (Fröd de denir), (6 Mayıs 1856 – 23 Eylül 1939, Londra) kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren Psikoanalitik Kuram’ın kurucusudur. Goethe’nın yapıtlarından etkilenerek tıp okumaya karar verdi. Üniversite yıllarında Yahudi düşmanlığıyla karşılaştı ve dışlandı. 1881’de tıp öğrenimini tamamlamasının ardından, 1883’te dönemin ünlü beyin anatomisi ve nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert’in psikaytri kliniğinde asistan olarak çalışmaya başladı.

1885’te Paris’e aldığı bir bursla gitti, histerinin belirtilerini, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemledi. 1886’da Paris’ten Berlin’e döndü. Bu dönemde çocuk nöropatolojisi üzerine çalışmalar yaptı. Viyana’da özel hekimliğe başladı. 1886’da 4 yıldır nişanlı olduğu Martha Bernays ile evlendi. Sinir hastalıkları ve histeri şikayetiyle gelen hastalarına dönemin ünlü tedavi yöntemlerini, elektroterapi ve hipnotizmayı uyguladı. 1896 senesinde babasının ölümü sonrası derin bir bunalıma girdi.

Histerinin cinsel etiyolojisi üzerine verdiği bir konferans o dönemde skandala yol açtı. Aynı yıl doktor Breuer’le nevrozların cinsel açıdan açıklanması konusunda fikir ayrılığına düşerek yollarını ayırdı. Yalnız kaldığı bu zaman diliminde kendisini hastaların tedavisine ve psikanalizin yaratılmasına yoğunlaştırdı. Bu sürecin sonucu olarak 1897’de Oedipus Kompleksi, 1900’de Düşlerin Yorumu (iki cilt) adlı eserler ortaya çıktı.

Freud

Yaşamının son yıllarında, 1923’de Sigmund Freud’a üst çene ve damak kanseri tanısı konur. İzleyen yıllarda 33 kez ameliyat oldu. Sürekli protez kullanması gerektiği için uzun yıllar konuşma ve yemek yeme sıkıntısı çekti. 1938’de Naziler’in Viyana’ya girmesiyle birlikte en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya’yı terk etmek zorunda kalarak Londra’ya yerleşti. Öldüğü güne dek tedavi ve çalışmalarına burada devam etti.

Freud, prensipleri gereği kişisel hiçbir özel belge, anı defteri, mektup bırakmamış, hepsini yakmıştır. Bu sebeple, Freud’a dair ilk ve en kapsamlı bilgiler ilk olarak arkadaşı İngiliz psikaytr Ernest Jones’un 1953’te yayımlanan üç ciltlik Sigmund Freud’un Yaşamı ve Yapıtları adlı kitabıyla ortaya konuldu.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir