Şimon Peres Hakkında Bilinmeyenler

2 Ağustos 1923’ta Belarus Vişneva’da doğan Yahudi Şimon Peres, İsrail’in 9. cumhurbaşkanı olarak kayıtlara geçer. 66 yıllık siyasi geçmişi boyunca iki defa başbakanlık yaptı ve bir kez de geçiş dönemi yöneticiliği yaptı. 12 kere kabinede bulundu. Yasama organları Knesset’e 1959 Kasımında seçilen ve 5 farklı partide yer bulan Peres, üç aylık bir ara dönem dışında 2007’de cumhurbaşkanı seçilene kadar görevde kaldı. 1994 senesinde, İzak Rabin ve Arafat’la sürdürdüğü Barış girişiminde Dışişleri Bakanı olarak yer alışından dolayı Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

Şimon Peres Hakkında Bilinmeyenler

İbranice’nin yanı sıra, İngilizce ve Fransızca da konuşur. Kendisini muhafazakar olarak tanımlayan ve “Ailem Şabat’ta radyo dinlediğinden radyoyu parçaladım.” diyecek kadar tutucu olan Peres’in bütün akrabaları Yahudi Soykırımında öldürüldü. 1945’te evlendiği eşi Sonya Gelman, 20 ocak 2011 tarihinde 87 yaşında vefat etmiştir. Sonya Gelman İngiliz ordusunda kamyon sürücülüğü görevinde idi. Şimon Peres ve Sonya Gelman’ın Zvia, Yoni ve Nehemia adında üç çocuğu oldu.

Şimon Peres

1934’te ailesi ile Filistin’e göçtü; ticaret ve tarım eğitimi aldı, 1941 senesinde ise Peres, Hanoar Haoved Vehalomed adlı İşçi-Siyonist hareketin sekreteri olarak seçildi. 1947 yılında Yahudi paramiliter örgüt Haganah’ya henüz 29 yaşında katılarak personel ve silah alımında görev yapan en genç insan oldu. Peres sayesinde Israil, Fransa’dan Mirage 3 jetini aldı, Dimona Nükleer reaktörünü kurdu ve Fransa ve Birleşik Krallıkla üçlü bir anlaşmaya girdi. 1965’e kadar Savunma Bakanlığı Yardımcılığı görevini sürdürdü. Siyasi çevrelerde “şahin” olarak bilinen Peres, Türkiye ile ilişkilerin iyi tutulması adına, Ermeni Meselesini gündeminden uzak tuttu. “Ermenilerin başına gelenlerde bir trajediydi fakat bir soykırım değildi” diyecektir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir