Sincaplar Hakkında Bilinmeyenler

Değin ve çekelez adlarıyla da kayıtlara geçen Sincaplar, omurgalı hayvan sınıfından ve uzun kuyruk tüylü bir kemirgen canlıdır. 5 alt familyada, 51 cinste ve 278 tür altında incelenirler. Boyları 18-25, kuyrukları 14-20 cm dir. Ağırlıkları 60 gramı bile bulabilir.

sincap

Gebelikleri 40 gün civarında değişmekle birlikte yavru sayısı da 7 civarındadır. 10 sene kadar yaşayabilen bu memeliler genellikle ağaçlarda yaşar. Otoburdur. Sincapları evcilleştirmek için ilk aylardan itibaren ilgilenmek gereklidir. Ormanlar, parklar ve korularda rastlanabilecek sincaplar iyi bir tırmanıcı olarak neredeyse tüm hayatını ağaçlarda geçirir, çiftleşme dönemi hariç yalnız yaşarlar.

sincaplar

Sincapları görebilmek ya da fotoğraflayabilmek için en iyi zaman sabah ve ikindi vakitleridir. Kış uykusuna yatmasalar da bir kaç gün süren uyuşukluk dönemleri olabilir.

Yasak olmasına rağmen postları için avlanan, ülkemizde sayıları gitgide azalan bu güzel canlılar, yosun ve otla döşedikleri yuvalarında; mantar, fındık, ceviz, meşe palamutu, badem, tomurcuk, taze ağaç kabuğu, salyangoz, böcek ve kuş yavruları ile beslenir. Porsuk ağacı tohumları bizim için zehirli olmasına rağmen sincaplarca çok sevilir.

sincap hakkında

Sakladıkları ancak sonrasında unutup bulamadıkları tohumları, yeni ağaç fidanlarının kolayca yetişebilmesine yardımcı olur. Bir sene içinde 40 yavruya kadar doğurabilenlerine bile rastlanır. Anneler yuvayı geçici süreliğine terk ederken yuvanın ağzını ve yavrularını otlarla kapatırlar.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir