Site Satışı Nasıl Yapılmalı?

Anadolu’dan gelip de bir boğaz köprüsü sahibi olmadan olmaz. Filmlere, skeçlere konu olmuş bu klişeyi hatırlarsınız; temiz pak insanımız cebinde son parasıyla şehre gelir, hayran hayran etrafı seyrederken yanaşan dolandırıcının da insafsızlığıyla artık saat kulesi mi alır, Boğaziçi Köprüsü benim diyerek bilet kesmeye mi kalkar bilinmez. İnsanlık tarihiyle yaşıt dolandırıcılık üzerine de bir makale yazacağım ancak sitemiz ağırlıklı web teknolojileri üzerine olduğu için şimdilik konudan sapmak istemedim. Klavye önünden yapılan alışverişlerde nelere dikkat edilmeli üzerine bir şeyler karalamak içimden geldi. Umarım faydalı oluruz.

Haftada 250 dolar geliri olduğu iddia edilen bir web sitesi için 2000 TL civarı bir satış bedeli belirlemek, yazanın kendi zekasını afişe ettiği gibi size de hakaret. Böyle adamların yüzde 90 dolandırıcı olduğunu söylemek mümkün. Düz mantıkla, “Madem o kadar kazanıyorsun neden satıyorsun” der insan.

Tekdüze giderken bir anda ziyaretçi arttırmış olabilme ihtimali de mevcut. Alexa verilerini kontrol edelim. Buradan da sitenin içerik geçmişini ve ne kadar süredir aktif olduğunu sorgulayabiliriz. Tabi bir de fake PR olup olmadığına bakılmalı. 

Site Satış

Düzenli Adsense veya farklı reklam gelirlerine sahip bir web sitesini hesabıyla birlikte sorunsuz olarak satmış olabilirsiniz. Sonrasında hukuki bir süreç yaşamamak adına yeni alıcının neler yapması gerektiğini; özellikle son güncellemelerden sonra kopya içerik kullanmamasının şart olduğunu üzerine basarak vurgulamalısınız. Özgün makale yazılıyorsa bu şekilde devamın gerekliliği ve gerekli yazarların kontak bilgileri de paylaşılmalı. Satış öncesi yapılan konuşmaların ekran görüntülerini almak, bir şekilde detayları kayıt altında tutmak önemlidir. Google’a yeniden değerlendirme isteği yaparak en geç 1 haftalık gecikmeyle satışı gerçekleştirebilirsiniz. Sorun olmadığını da muhatabınıza göstermiş olursunuz. Sonrası onun bileceği iştir.

Sürekli site alan satan biri değilseniz ve bu durum devamlılık göstermiyorsa hukuki anlamda beyanına ve vergilendirmesine gerek yoktur. Bir defaya mahsus verilen aracılık hizmeti diyerek konuyu kapatabiliriz. Bunu da işin kırtasiye boyutunu merak edenler için unutmadan eklemek istedim.

Bir de hocam sitenizi satmayın ya. Ne emekler veriyor insan, geceleri vakitleri gidiyor. Ha işin maddi boyutu da var tabi. Paraya sıkışırsınız acil bir durum olur Allah vermesin. Bizim burada yapmak istediğimiz işin aceleye getirilmemesini vurgulamak bir anlamda. Kendi Adsense hesabınızı da kullanmanızı tavsiye ederim zira bu sıralar hem hesap edinmek, hem de eldekini korumak güçleşti.

Dolandırılmamak adına maddelere dikkat edelim:

 • Lisanslı bir tema kullanılıyorsa durumu sorgulanmalı.
 • Mevcut yedeklerin başka bir yerde kullanılmayacağının garantisini alın.
 • Kimlik ve telefon onaylı işlemler yapın.
 • Taraflar TC Kimlik No doğrulaması yapmalı.
 • Ftp üzerinden görüntülenecek basit bir dosya ile site sahibi yöneticiliği ispat edebilir.
 • Gittigidiyor, Sanalpazar gibi satış sistemleri kullanabilirsiniz.
 • Kısa dönem aralıkları yerine son ayların hit ve gelir tablosunu görmekte fayda var.
 • Bilgileri karşılaştırmak için sadece banka hesabına ödeme yapın.
 • Domain aktarılacaksa firma koşulları hakkında bilgi alınız.
 • Banlı olup olmadığı sorgulanmalı.
 • Telif konuları sonucu yaşadığı hukuki bir sıkıntı var mı?
 • Sayfaların ne kadar sürede indekslendiği incelenmeli.

Hosting değişikliği yapacaksanız kullanılan kaynakların durumunu ve ilerleyen zamanlarda ne kadarlık bir yatırımın size gerekli olacağını hesaplayın. Sitenizin kapalı kalmaması adına bu durum önemlidir. Ben bu adamın telefonunu, bilgilerini biliyorum beni dolandırmaz diye de düşünmemek gerekir. Sitemizde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yüksek meblağların konuşulduğu alışverişleri mutlaka noter huzurunda ve bilişim suçları mevzuatına hakim bir avukatın nezaretinde yapmalısınız.

Site satışı üzerinde hassasiyetle durulması gereken önemli bir konudur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir