Son Roma İmparatoru Neron Kimdir?

Esas adı Lucius Domitius Ahenobarbus olan; 54 – 68 yılları arasında İmparatorluğu yöneten son Roma İmparatoru Neron, (15 Aralık 37 – 9 Haziran 68) büyük amcası Claudius tarafından tahtın vârisi olarak evlatlık edinilir. Nero Claudius Caesar Drusus olarak, İmparator Claudius’un ölümünün ardından, 13 Ekim 54’te Roma tahtına oturmuştur. Beşinci ve son Roma İmparatorudur. Aynı zamanda Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus olarak da kayıtlara geçer.

Neron, saltanatı süresince daha çok diplomasi, ticaret ve imparatorluğun kültürel birikiminin arttırılması üzerine dikkatini yöneltir. Tiyatrolar inşa edilmesini emretmiş ve atletizm yarışmaları tertip etmiştir. Saltanatı süresince, Part İmparatorluğu ile başarılı bir savaş yapılmış ve devamında barış müzakereleri yürütülmüş (58–63), 60–61 arasındaki Britanya İsyanı sonlandırılmış ve Yunanistan’la diplomatik ilişkiler güçlendirilmiştir. 68 senesinde bir askeri darbe ile devrilen Nero, Roma Senatosunun idam tehdidi altında, katibi Epaphroditos’un yardımıyla kendini öldürmek zorunda kalmıştır.

Roma İmparatoru Neron

Popüler tarih, Nero’yu çapkın ve zorba birisi olarak kayıtlara geçer; imparator ve Hristiyanlara ilk zulmedenlerden biri olarak da tanınır. Bu tip bir tarih yazımı, bazı erken dönem Hristiyan yazarlarla birlikte tarihçiler Tacitus, Suetonius ve Cassius Dio’un tasvirlerine dayanır. Öte yandan bazı eski eserlere göre Nero, halkın gözünde hükümdarlığı sırasında ve sonrasında da oldukça popüler bir figürdü. Nero, güzel sanatlar, müzik ve spor etkinliklerinin coşkulu bir destekçisiydi. Kendisini eleştirenler bu tip işlerin imparatorluğun yararından çok zararına aktiviteler olduğunu iddia etmişlerdir. Nero’nun saltanatını gerçekle kurguyu birbirinden tamamen ayırarak ele almak mümkün değildir. Fakat Nero’nun Roma yanarken lir çaldığı bilgisi ise yanlıştır. Yangın esnasında Nero, yangından 56 kilometre uzakta deniz kenarındaki yazlık evindeydi. Nero, haberi aldığında hemen Roma’ya gitti ve yangın söndürme çalışmalarına katıldı.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir