Sri Lanka’nın Başkenti Colombo Hakkında Bilgiler

Festivalleri, etkinlikleri, tarihi anıtları, mimarisi, plajları, mutfağı ve ve cazip alışveriş imkanları ile öne çıkan Colombo, Dünyanın en büyük yapay limanlardan birine sahip ve Asya ülkelerinden Sri Lanka’nın dış ticaretinin büyük bir bölümünü elinde tutan başkenti konumundadır. Colombo’nun ziyaret edilebilecek önemli yapıları arasında; Belediye Sarayı, Saat Kulesi, Santa Lucia Katedrali ve Galle Face Hotel yer alır. Hollandalılar tarafından 1749’da yaptırılan Wolvendahl Kilisesi de görülmesi gereken yerlerdendir. 6 milyona yakın kişiye ev sahipliği yapan kent 8. yüzyılda Arapların, 16. yüzyıldan itibaren ise İngiliz, Hollanda ve Portekiz yerleşimlerine maruz kaldı. Küçük dükkanları ve ilgi çekici pazarları ile Colombo, 1948’de Sri Lanka’nın bağımsızlığını kazanması ile ekonomik alanda da gelişimini artırdı.

Seylan olan isimleri 1972’de Sri Lanka olarak değiştirilir. Hindistan’a 31 kilometre uzaklıkta olan bu topraklarda Tropikal muson iklimi genele hakimdir. Ortalama sıcaklık 28-31 derece arasında değişir. Yılın 10 ayı boyunca turistik geziler için elverişlidir. Çin ve Hindistan mutfağının etkileri acı – baharatlı yemekleri ile görülebilir. Motel, pansiyon ve otellerin fiyatları oldukça avantajlıdır. Palmyrah, Shaze ve Semondu restoranları deniz seviyesindeki bu ülkede denenebilir.

Dolandırıcılık, trafik sorunları, din-siyaset konularına karşı hassasiyetleri, sarılma ve öpüşme gibi davranışlara karşı tutuculuk ve gece dışarı çıkılması durumunda yaşanabilecek güvenlik problemleri kentin eksi puanlamasını yükselten etkenler. Hint Okyanusunda bulunan bir ada ülkesi olan Sri Lanka ile Türkiye ile arasında +2,5 saatlik bir fark bulunuyor.

National Zoological Gardens, Dutch Period Museum, All Saints Church, Old Parliament Building, Asokaramaya Buddhist Temple, Jami Ul-Alfar Mosque, Thomas Chapel, Traditional Puppet Art Museum, Anthonys Church Kochikade Colombo, Gangaramaya Buddhist Temple, Mount Lavinia Beach, Economic History ve Colombo National Museum, Viharamahadevi Park, Isipathanaramaya Buddhist Temple Seema Malaka Temple ve Kelaniya Raja Maha Vihara; Kolombo’da Nereleri Gezelim diye soranlara verilebilecek toplu bir listedir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir