SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası; sitelerimizde veri güvenliğini oluşturmak amacıyla kullanılan, Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. Özellikle yaşanabilecek güven problemleri ile takipçi-bilgi kaybetmek istemeyen e-ticaret siteleri ve bankalar, sunucu ile ziyaretçi arasındaki bilgileri şifrelemek ister. 256 bite kadar şifrelenmiş mevcut SSL verileri hacker’ların eline geçse bile, en ileri yazılım ve programlar ile dahi çözülmesi çok uzun süre alacaktır. SSL sertifikası %99 oranda güvenlik sunmaktadır, ancak vurgulamakta da yarar var; SSL ile gönderilen şifreli verileri şu ana kadar kıran olmamıştır. SSL sertifikaları aynı mantık üzerinden çalıştığından biri diğerinden daha iyidir demek mümkün değildir.

Sanal dolandırıcıların sadece 128 bit’lik bir şifrelemeyi kırabilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım sonrası 70 yıla yakın bir zaman harcaması gerekmektedir. Kredi kartı bilgilerinizin bu güçlü önlem sonrasında güvence altında olacağını vurgulamakta fayda var. Tarayıcınızda göze çarpacak “sarı asma kilit” simgesi ve https ile başlayan adres korunduğunuzu gösterir. Alışveriş sitesi kurmayı planlayanların bu makaleyi iyi okumasında fayda var. Kilit simgesine tıklayarak SSL sertifikasının hangi SSL servisi tarafından sunulduğunu, aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SSL

Mavi ve yeşil adres çubuklu olarak tanınan SSL Sertifikası prestij olarak öne çıkar. Yeşil çubuklu olarak bilinende firma bilgileri adres çubuğunda gözükür, fiyatları da dolayısıyla yüksektir. Gelişmiş doğrulama özelliği bulunmayan mavi olanda bahsettiğimiz bilgiler gözükmez.

Domain SSL, Organization SSL ve Extented Validation SSL olarak üçe ayrılır. 15 dolara da hizmeti alabilirsiniz, kullanım amacınıza göre çok daha yüksek fiyatlar da karşınıza çıkabilir.

Rapidssl, Godaddy, Globalsign, Verisign gibi herhangi bir firmadan imkanlarınıza uygun olan SSL Sertifikası alabilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir