Stevia Bitkisi | Sıfır Kalori ve Şekersiz

Stevia Bitkisi; zararlı aspartam içermediğinden, yüzde yüz doğal oluşunun da etkisiyle özellikle son zamanlarda büyük talep görmekte. Lezzet olarak kahve, süt veya sütlü çayda daha iyi tat verdiğini belirtelim. Şu an piyasadaki en doğal ve zararsız tatlandırıcı olan Stevia Bitkisi, oldukça da keskin ve az miktarda kullanmak gerekiyor. Şekerin her türlüsü zararlı iken ‘şekere en zararsız’ alternatif ve ülkemizde Avrupa Birliği onayıyla Rize dolaylarında da üretilmekte. AVM’lerdeki GNC mağazalarında bulabilirsiniz. Fiyatı biraz yüksek olsa da “kanserojen” bir etkisi olmadığı için kesinlikle öneriyoruz. Bir kısım yorumcular; “kahve ve çayda fark edemedik ancak tatlıları iyi oluyor” demiş, biz yine son Stevia Bitkisi yorumunu size bırakalım.

Normal şekere göre 15 kat tatlandırıcı özelliğe sahip Stevia, ülkemizde “şeker otu” olarak da biliniyor. Şeker hastası dostu madde, ilk olarak 1887 yılında Güney Amerika’da keşfedilir. 80′den fazla çeşidi, 2000′den fazla yerli türü olduğu tahmin edilmekte! Normal şekere oranla 200-300 kat daha fazla tatlandırıcı özelliğe sahip olduğu ifade ediliyor. Türkiye’de ilk kez 2009 yılında Antalya’da üretilmiştir. Böbrek, üreme sistemi ve kardiyovasküler sistemde yan etkiler yaratabileceğine dair FDA’nın eleştirileri olsa da bu konuda ispatlanmış bir çalışma ve halihazırda bir yasak yok!

Stevia Tatlandırıcı

300 derece ısıya dayanabilen dahi dayanabilen, ağızda metalik bir tat bırakmayan, kan şekerini düzenleyici – arttırmayan, üstelik dişlere de zarar vermeyen Stevia her gün 150 milyona yakın insan tarafından kullanılıyor; bu maddeye önceleri temkinli yaklaşılsa da AB destekli projeler kapsamında üretimi devam ediyor. 

Kalori ve protein değerleri sıfır olan Stevia Bitkisi, çay havzaları ile birlikte iç içe yetişebildiğinden ülkemizde üretimi mümkün bir bitki. 

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir