Su Kaplumbağası | Akvaryumunda Neler Olmalı?

Bir pet shop’a gittiğinize size su kaplumbağası için yaşam alanı olarak sunulan ve genelde ortasında palmiye bulunan plastik kabın, kaplumbağa severler tarafından “ölüm kabı” olarak nitelendirildiğini biliyor muydunuz? Bu plastik kapta yaşamaya mahkum edilen bir su kaplumbağasının ömrü maalesef ki uzun olmayacaktır. Küçük dostunuzun doğal ortamını evde sağlama imkanınız olmasa da ortalama bir konforda yaşayabilmesi için akvaryum benzeri bir tank hazırlamanız gerekmektedir.

SU KAPLUMBAĞASI İÇİN AKVARYUM SEÇİMİ

Sahip olduğunuz o minicik kaplumbağanın hiç büyümeyeceğini düşünmemelisiniz. Su Kaplumbağası ortalama 20 yıl kadar yaşayıp 25-30 santim kabuk çapına erişebilir.  Bu sebeple ideal akvaryum ölçüsü 100x50x50 ebadındadır. Ancak ‘benim kaplumbağam daha çok küçük’ derseniz seçeceğiniz akvaryumun büyüklüğünün (sadece 1/2’si su ile dolu olacak şekilde) kaplumbağanızın rahatça yüzebileceği ebatta olmasına özen gösteriniz. Unutmayınız ki kaplumbağanız suda durmak değil, yüzmek isteyecektir. Akvaryuma doldurduğunuz suyun yüksekliği kabuk genişliğinden fazla olmalıdır; aksi halde kaplumbağanız ters dönerse doğrulamaz.

Su Kaplumbağası için Dekoratif Taşlar:

Kaplumbağalar dipte gezinmeye ve eşelenmeye bayılır. Kaplumbağanızın yutmayacağı büyüklükte iri ebatta ve suda çözülmeyen taşlar kullanırsanız hem sağlık açısından uygun, hem de temizlik açısından size kolaylık olacaktır.

Kaplumbağa

Su Kaplumbağası için Su Isıtıcı:

Su kaplumbağaları tropikal iklimde yaşayan hayvanlardır. Bu sebeple, ülkemiz şartlarında özellikle kış aylarında, suyun sıcaklığını sabit tutacak termostatlı bir su ısıtıcısına ihtiyaç vardır. Bu donanım kaplumbağanız için hayatı değer taşır. Aksi halde başta akciğer enfeksiyonu olmak üzere birçok hastalık baş gösterir. Yavru kaplumbağalar için suyun sıcaklığının sabit 29-30 derece, normal kaplumbağalar için ise 28 derece olması uygundur.

Su Kaplumbağası için Isıtıcı Lamba ve Kaya Parçası (Yükselti): 

Kaya parçası (yükselti) kaplumbağanızın suyun dışında vakit geçirip, kabuğunu kurutabilmesi için akvaryumunuzun olmazsa olmazıdır. Akvaryumun su dışında kalan bölümünün (ortam sıcaklığının) suyun ısısından birkaç derece fazla olması gerekir. Önerilen ortam sıcaklığı; yavrular için 32 derece, diğerleri için ise 30 derecedir. Bu ortamı sağlayabilmek için evinizde kullandığınız bir spot ampulü kaplumbağanızın dinlenmek için çıktığı kaya parçasının üzerine gelecek şekilde akvaryuma monte edebilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta kullandığınız ampulün kaplumbağaya çok yakın olmamasıdır (minimum 20cm); aksi halde kaplumbağanız zarar görebilir. Bu lambayı 12 saatte bir açıp kapatarak kaplumbağanız için yapay gece-gündüz ortamı sağlayabilirsiniz.

Su Kaplumbağası için su filtresi:

Kaplumbağaların suları normal balık akvaryumundan çok daha hızlı ve fazla kirlenir. Bu temizliği düzenli olarak yapmak onları ciddi hastalıklardan kurtaracaktır. Filtre, suyun kirlenmesini geciktireceği için sizi günlük zahmetten kurtaracaktır. Filtreniz yoksa günlük olarak dip çekimi yöntemi ile akvaryumun dibinde biriken pislikleri temizleyiniz. Haftada bir suyu değiştirmeniz gerekir. Suyun değişimi esnasında eski suyun %25’i bırakılarak yeni su ilavesi yapılmalıdır. Yeni su ph 7 olmalı ve eklenmeden önce 24 saat dinlendirilmelidir; suyu eklerken ısı farkı olmamasına da özen gösteriniz. Birkaç ayda bir ise komple akvaryum temizliği önerilir.

Su Kaplumbağası

Su Kaplumbağası için UV Lamba:

Güneş ışınları kaplumbağaların kabuklarının sertleşmesi, iskelet ve kas yapılarının güçlenmesi için gereklidir. Eksikliği ise raşitizm denilen bir hastalığa yol açar ve kabuk yumuşar. Bu hastalık maalesef ölümle sonuçlanır. UV ışınları camdan geçerken süzüldüğü için akvaryumunuzu camın önüne koymanızın kaplumbağanıza herhangi olumlu bir etkisi olmayacaktır. Kaplumbağanızın güneş ışınlarından elde edeceği D3 vitaminini yapay ortamda sağlamak için floresan tipte UV lamba alıp akvaryumun üst kapağına monte ederek günde 1-2 saat yakmanız yeterli olacaktır.

Kaplumbağanızı doğal güneş ışınlarından faydalandırmak için bahar ve yaz aylarında (güneşin çok fazla etkili olmadığı sabah saatlerinde veya 17:00’den sonra) 1-2 saatliğine direkt gün ışığına çıkartmanız gerekir. Bu işlemi yaparken uygun ebatta bir leğen kullanabilirsiniz. Kaplumbağanızın tamamı suyun içinde kalacak şekilde leğeni suyla doldurup, ortasına istediği zaman sudan çıkabileceği kaya parçasını koyunuz. Ve kaplumbağanız sıcaktan bunalırsa kaçabileceği gölgelik alana ihtiyaç duyacağından leğenin bir kısmının gölgede kalması gerektiğini unutmayınız.

Su Kaplumbağası ile merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

2 Yorum Yapıldı
  1. 27 Aralık 2015

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir