Süleyman Seba Biyografi

5 Nisan 1926′da Sakarya’nın Hendek ilçesinde dünyaya gelen Süleyman Seba, İlkokulu Sakarya’da okuduktan sonra İstanbul’a geldi. Lise tahsiline Kabataş Erkek Lisesinde başladı. Kabataş Lisesinin futbol takımına girmesiyle, futbol hayatına ilk adımı atmış oldu.

Yetenekli genç oyuncu 1943 yılında Beşiktaş genç takımına çağrıldı. Kaliteli futbolunu devam ettiren Süleyman Seba, genç takımın şampiyonluğunda kaptan olarak büyük rol oynadı. Kısa süre sonra 1945 yılında, Beşiktaş A takımına alındı.

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Süleyman Seba, babasının isteği üzerine Mimar Sinan Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Fransız Filolojisi Bölümü’ne kaydını yaptırdı. 1947’de İnönü Stadının açılış maçında İsveç’in AIK takımına attığı gol, bu stadyumda bir Türk futbolcusunun attığı ilk sayı olarak tarihe geçti. 1950’de Beşiktaş Futbol takımının Amerika’dan aldığı davet sonrası, ailesini üzmek pahasına, okulunu bırakarak, çok sevdiği Beşiktaş’la bir ay süreyle Amerika’ya gitti.

1954’de menüsküs geçirip genç yaşında futbolu bırakmak zorunda kalana kadar, 8 sene Beşiktaş forması altında ter döktü ve 44 gol attı. O dönemde, futbolu bırakmasının asıl sebebinin, dönemin Beşiktaş yöneticisi Sabri Usoğlu ve teknik direktörü Pupo Sandro ile yaşadığı sorunlar olduğu da söyleniyordu. 1957’de Beşiktaş Kulübü’ne üye oldu.

1980′li yıllarda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Müdürlüğü yaptığı dönemde, Beşiktaş’ın kötü gidişini gördü ve çok sevdiği Beşiktaş için bu görevi bıraktı.

1 Nisan 1984′de Mehmet Üstünkaya ile girdiği başkanlık yarışını kazandı ve 16 yıl sürecek başkanlık görevine başlamış oldu. Başkanlığı süresinde Beşiktaş Futbol takımı; 5 Lig Şampiyonluğu, 4 Türkiy Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD kupası kazandı. Sportif başarıların dışında Beşiktaş Kulübüne birçok tesis kazandırdı Beşiktaş Kulübü tarafından, senelerce kendisine hizmet eden Süleyman Seba’ya “Onursal Başkalık” ünvanı verildi.

13 Şubat 2000 tarihinde BJK Mali ve Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmayla başkanlık görevine veda etti. Beşiktaş kulübü, O’nun döneminde bir istikrar örneği göstermişti.“Şerefli İkincilikler” lafı onun döneminde ortaya çıktı.

30 Ocak 2014 tarihinde kalın barsak kitlesi nedeni ile başarılı bir ameliyat geçirdikten sonra taburcu oldu. Daha sonra tekrar hastaneye kaldırılan Süleyman Seba 13 Ağustos 2014 günü hayatını kaybetti.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir