Sünnet Bebeklere de Yapılabilir

Erkek çocukların kaç yaşında sünnet edileceği sorunu, ailelerimiz için neredeyse yüzyıllardır en stres yaratan konuların başında gelmekte. Atlamadan ifade edelim; ileri yaşlarda, psikolojik sorunlar yaratabileceği gerekçesiyle, 2-6 yaş arasında sünnet işlemi uzmanlar tarafından tavsiye edilmemekte. Türk toplumunda erkekliğe ilk adım olarak adlandırılan sünnet merasimi, “Bu kadar küçük yaşlarda yapılır mı?” düşüncesinin aksine, doğum sonrası yapıldığında yaşanabilecek pek çok travma da önceden engellenmiş oluyor.

Yenidoğan sünneti denen müdahale, cerrahi sürecinin sorunsuzluğu, bebeklerimizin ilerde yaşayabileceği olası idrar yolları tehlikelerinden korumasının yanı sıra, çabuk iyileşmesi ve sünnet sonrası bakımın kolaylığı nedeniyle sünnet için en uygun yaş dönemi olarak kabul ediliyor.

Hemen belirtelim; bu işlemde genel anestezi şart değil, yara iyileşmesi sorunsuz ve sür’atle gerçekleşiyor, kanama ve şişlikler riski daha az görülüyor, bebeklerimiz küçük olduğundan takibi bakımı daha kolay yapılıyor, yeni doğan bebek meme emerken rahatlıkla sakinleşebiliyor, sünnet sonrası ağrı kesiciye daha ihtiyacı az oluyor veya gerek görülmüyor. Bebeklerimizin her iki yumurtalığı yerinde ve cinsel organ yapısı müsaitse yeni doğan sünneti işlemi uygulanabilmektedir. Son senelerde, sünnet hususunda son derece tecrübeli çocuk ürologlarının mevzuya ciddiyetle yaklaşması sayesinde sünnet hataları son derece azalmıştır. En iyi hekimi seçmek son derece mühimdir.

Yenidoğan sünneti için farklı metotlar bulunmasına karşın klasik ve bildiğimiz sünnet işlemi komplikasyon riskini en aza indirgediği için hekimler tarafından tercih edilir. İlk 24 saat sonrası dönem yeni doğan sünneti için en uygun zamandır. Böylece doğum sonrası bebeğimiz evine giderken sünnetli olarak döner. Operasyonun en önemli avantajı bebeğimizin henüz çevresinin farkında olmadığı bir sürede işlemin uygulanmasıdır. Doğum sonrası ilerleyen günlerde sünnet sırasında lokal anestezi uygulanmasına rağmen bebeklerin ayaklarını tutmaya tepki göstererek huzursuz olduğu izlenebilmektedir. Bu nedenle sünnet işlemi 15 günü geçirmeden uygulanmalı. Sünneti ertelemek için bahaneler yaratmak yerine henüz bebekken bu işlemi sorunsuz tamamlamak bebeğimizi sıkıntılı bir süreçten kurtarır.

Sünnetten 1 saat öncesinde bölgeye lokal anestezik etkili bir krem tatbik edilir. Klasik dikişli yöntem sünnet işlemi sırasında kullanılır. İşlem sonrası kısa sürede iyileşme sağlanır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir