Sürücüsüz Otomobilinin Çıkış Tarihi Açıklandı

Lüks araç markası Cadillac yaptığı bir açıklamayla 2016’dan itibaren modellerine “kendi kendine gitme” [Cadillac Semi Autonomous Driving] özelliğinin getirileceğini açıkladı. General Motors’un CEO’su Mary Barra, “Super Cruise” olarak nitelendirdikleri atılım ile sürücünün ellerini kullanmadan araçların kendi kendine gideceğini ifade etti ancak daha detaylı bir bilgi vermedi.

Sürücüsüz Oto

Barra, ayrıca söz konusu sistemin sürücü ile sürekli iletişim içinde bulunacağını, sürücüyü yaşanabilecek sorun ve kazalara karşı uyaracağını belirtti. Araçlar arası haberleşme özelliği sayesinde Super Cruise teknolojisinin yüklü olduğu otomobiller birbirleriyle iletişime de geçebilecek. “Eller serbest” modda şeritten ayrılmayacak ve trafiğe göre yavaşlanıp hızlanabilecek. Mercedes de benzer bir yenilik üzerinde çalışıyor ancak tarih verme konusunda en iddialı olan firma Cadillac oldu!

Volvo da yarışta öne çıkmak isteyen otomobil devlerinden… İsveç’in Göteborg şehri çevresinde yapılacak organizasyon ile 100 kilometrelik testler yapılacak. Testin önemli noktalarından biri ise, sürüşlerin yoğun trafik içinde gerçekleştirilecek olması. Ölümlü kazalara bu şekilde bir son vermeyi planlıyorlar.

Sürücüsüz otomobiller yollara çıkıyor – çıkacak haberleri içinde hiç şüphesiz Google’ın sokak sokak dolaşıp fotoğraf çeken arabaları açık ara tüm rakiplerinin önünde! Dünün arama motoru bugünün teknoloji devi Google, Nevada eyaletindeki motorlu taşıtlar bürosuna başvurarak araçlarının yollarda sürücü olmadan dolaşabilmesine olanak sağlayan izni aldı.

Yani ehliyetsiz ve tek başlarına gidebilecekler… Bu müsaadeyi almasında araçların daha önce herhangi bir hata veya kaza yapmaması olumlu bir izlenim bıraktı. Bugün yarın haberlerini görebilirsiniz zira başlangıç tarihi için Eylül 2014 verilmiş. Google X adı verilen ekip tarafından oluşturulan otomobil ilk bakışta Fiat 500 ve Playmobil oyuncaklarının birleşimi gibi görünüyor. Çıkabilecek olası sorunlara karşı araçta manuel kontroller de yer alıyor.

1.2 milyon kişi Dünya’da her yıl trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu yeni teknolojiler sayesinde kayıplar azalır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir