Tecavüzcü Coşkun Hakkında Bilinmeyenler

14 Haziran 1946’da Antalya’da dünyaya gelen; İstanbul Samatya semtinde büyüyen Makedon kökenli Coşkun Göğen, halk arasında Tecavüzcü Coşkun olarak tanınır ve bu isim gerçek adının çokça önüne geçer. Bugünlerde Antalyaspor taraftarı olarak amigoluğunu yapsa da; takıntılı çapkın, deli ve tacizci mafya rollerini beyazperdede ilk üstlenen ve bu rollerle en çok hatırlanan isimdir. Coşkun Göğen, İstanbul’daki dükkanını kapatıp Antalya’ya dönüşünün ardından yerel kanallarda program da yapmıştır.

500’ü aşkın yapımda rol alan Coşkun Göğen, 1989’dan bu yana Antalya’da ikamet etmektedir. Rejisör Memduh Ün’ün Kaçak filmi oyuncunun nadir iyi adam performanslarındandır.

Hayatının 44 yılını bilfiil setlerde geçiren Göğen, küçük yaşlarında midye toplamaya gittiği Samatya sahilinde suya düşünce boğulma tehlikesi atlatır ve denizlere tövbekar olur. Havuza karşı bir korkusunun ise olmadığını dile getiren usta isim, denizlere karşı ise hayli mesafeli.. Rol icabı pis pis sırıtması ve kirli şakaları ile sinemanın unutulmazları arasına giren fanatik oyuncu, gençliğinde G.Saray ve amigoluk sevdası yüzünden Taksim Kurtuluş civarında yaşamaya başlar. Tecavüzcü Coşkun’un tüm dileği topçu olmaktır. O senelerde berber çırağı olduğu sokak, sanatçıların sıkça vakit geçirdiği bir bölgededir. Berber’in önünden Yeşilçam’a figüran taşıyan minibüsler geçmektedir.. O günleri; “Bir gün o otobüse bindim ve sonrasında hiç de inmedim… İyi ki inmemişim.” diyerek anlatır.

1969 yılında Taksim meydanında 3 polis tarafından sokakta yerlere yatırılarak saçımın uzunluğundan dolayı zorla saçı kesilmiş biriyim ben der ve 68 kuşağının günlük yaşamına da adeta ışık tutar.

Tecavüzcü Coşkun

Sinemaya 15-16 yaşlarında adım atacaktır. İlk oynadığı film Hülya Koçyiğit’in rol aldığı bir filmdir. Ankara Anıttepe’de yaptığı 24 aylık vatani görevinin sonrası bir dönem fotoromanlarda hippi karakteri ile yer bulur. Rejisör Altun Yeres oyuncuyu ilk keşfeden kişidir. Mazinin aksine Coşkun Göğen, “Hayatımda hiçbir bayana laf atmadım, ıslık bile çalmadım” diyerek şimdilerdeki sakin yaşamından dolayı ne kadar huzurlu olduğunu övünerek ifade ediyor. “Tecavüzcü Coşkun” lakabını ise ilk olarak, gençliğinde bir süreliğine amigoluğunu yaptığı G.saray’ın bir maçında öğrenecektir. Dönemin Tan Gazetesinin, “Bütün ülke tecavüze özendi” manşeti oyuncunun hayatında bir diğer dönüm noktasıdır. Değerli sanatçı, gerçek hayatında son derece sevecen ve yardımsever bir kişidir. 50 yıldır kadınların tacizlerine uğramasına rağmen oyuncuyu taciz eden hiç bir kadına yakınlaşmadığını iddia eder.

Tecavüzcü Coşkun kimdir?

İlk kez 1973’te 27 yaşında evlenen sanatçının Güneş, Dünya ve Uzay adında 3 kızı, Ürün adında bir de torunu vardır. 1995’te ilk eşinden ayrılır, 2004’te ise Rus Uyruklu Angelika Cherkashina ile evlenir. Nikah şahitleri ise Sümer Tilmaç ve eski kaleci Yaşar Duran’dır. Emekli maaşının yanı sıra bir eğlence merkezinde halkla ilişkiler koordinatörlüğünden aldığı maaş ile şimdilerde geçinmektedir. Antalya’da açtığı ve sonrasında zarar eden halı sahasında büyük para kaybeden Göğen, “Şimdilerde emekli maaşım var ama dünyanın en zengin adamıyım. İnsana yatırım yaptım, en büyük yatırım insan. Parayı sevmiyorum, hiç de sevemedim. İnsanlar paradan çok daha kıymetli” diyor. Ne yazık ki yarım asırlık sanat yaşamında tek bir ödülü bile yok sanatçının.

Tecavüzcü Coşkun’un Sinemaya ve şimdiki projelere bakışı:

Ben bir filmin setine Nuri Alço’yla beraber gittim geçen sene. Gördüm ki değişmeyen bir ikimiz kalmışız. Sette 20 tane aktör mevcut bunun 10 tanesi de başrol almış. Hiçbirini bilmiyoruz. Sadece bir tane ışıkçıyı az çok tanıyoruz, bir de rejisörü yarım yamalak. Dizi Ramazan ayında çekiliyor. Sette iki tane oruçlu insan var. O da Nuri ve ben. Çekim bitti. Rejisör kahveleri getirtti. “Hocam biz oruçluyuz” diye yanıtladık. İftara da daha birkaç saat var yok. Rejisör şaşkınlığından sette su dahi içmeyi yasakladı iftara kadar. Bize döndü “Adamlara bak. Biri Coşkun Tecavüzcü biri Gazozcu Nuri Alço. Bir tek bu adamlar oruçlu” dedi. Çok güldük bu laflarını… Genç aktörler var sette bizimle fotoğraf çektirdiler. “Biz bu dizide başrol oyuncularıyız” dediler. Nuri’yle birbirimize bakıştık pek de mütevazilermiş dedik…