Telgraf Hakkında Bilinmeyenler

İşaretlerin yardımıyla yazılı haberlerin veya belgelerin iletimini sağlayan bir düzen olan telgraf, 1843 yılında Washington, D.C. ile Baltimore, Maryland arasında ilk kez kullanıldı. Samuel Morse 1837’de elektrikli telgrafı icat etti diyebiliriz. 1836’da Morse çalışan ilk telgraf örneğini bitirdi. Bu telgraf tek elementli bir pil ve basit bir manyetizma kullanıyordu. Bu örnek 13 – 14 metre gibi çok kısa mesafelerde çalışıyordu. Samuel Morse tarafından, telgraf yoluyla yollanmış ilk mesajda; “Tanrı ne yaptı ?” yazıyordu.

Telgraf

Temeli 1792 yılında Claude Chappe tarafından atıldı. 19.yüzyılın ortalarında Fransa’daki kule ağı yaklaşık olarak 4828 kilometreydi. Osmanlı Devleti ilk defa 1855 senesinde Kırım Savaşı esnasında Morse telgraf sistemini kullanmıştır.

Morse, 1872 yılında 80 yaşında New York 5 West 22. sokaktaki evinde öldü ve Brooklyn’de bulunan Green-Wood Mezarlığı’na gömüldü.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir