Tercüman-ı Ahval Hakkında Bilgiler

Tercüman-ı Ahval gazetesi hakkında sizlerle bilgiler paylaşmak isteriz – 1860-66 seneleri arasında çıkarılan; Bahçekapı’da bir matbaada hazırlanan ilk özel gazetemiz Tercüman-ı Ahvâl, 22 Ekim 1860’da, önceleri sadece pazar günleri çıkacak şekilde Agah Efendi ve Şinasi tarafından basıldı. 22 Nisan 1861’deki 25. sayısı sonrasında haftada üç gün olacak şekilde baskıyı sürdürdü ve devam etti. Dönemin diğer ünlü Ceride-i Havadis gazetesiyle rekabet için bu 3 gün daha sonraları 5’e çıkarılacaktı. istanbul’da basılan gazete, önceleri matbaanın altındaki bir tütüncü dükkanında satılmaktaydı.

Ahmed Vefik Paşa, Ziya Paşa ve Refik Bey; Osmanlı toplumunun geri kalma nedenlerini, ülkede olup bitenleri gazetede yazan önemli kalemlerdendir. Şinasi ise 24. sayıdan sonra yazmayı bırakır ve gazeteden ayrılır. Ayrıca edebi eserlerin de neşredildiği gazete Tercüman-ı Ahval’de, batılı anlamda ilk Türkçe oyun olan Şinasi’nin Şair Evlenmesi de (1860) dizi olarak sunuldu.

Tercüman-ı Ahval

Tercüman-ı Ahval ‘in kapanışı:

Ziya Paşa’nın kaleme aldığı düşünülen ve eğitim sistemine sert eleştirilerde bulunan bir risalesi yüzünden Mayıs 1861 tarihinde iki hafta süresince kapatıldı. Bu durum; Türk basınında yayın durdurma durumunun ilk örneği olarak sayılabilir. 792 sayı çıkarılan Tercüman-ı Ahval’in 11 Mart 1866’da yayınına son verilecektir.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir