Tereyağı Kalbe Zararlı Değilmiş

80’lerin başından bu yana bilim insanları tarafından sık dile getirilen; “tereyağı kalbe zararlı, damar tıkanıklığına da neden olur” görüşünün aslında tutarlı bir açıklaması mevcut değil. Hepimize 30 yıldır yağ tüketmemizi kısıtlamamız söyleniyordu. Milyonlar bu teknik tavsiyelerden çekinerek senelerdir; tam yağlı süt, peynir gibi besinlerden uzak dururken, kolesterol düşüren ve yağı azaltılmış besinlerden oluşan geniş ve suni bir ürün yelpazesi yaratıldı. Öte yandan birçok diyet; karbonhidratı yok sayarak ya da tamamen bitirerek kilo verdirmeye çalışıyor.

Ancak özellikle İngiliz doktorlar; patates, ekmek, pirinç ve süt tüketmeyi ısrarla tavsiye ediyor. 1991 senesinde İngiltere’de, alınan kalorinin yüzde 50′sinin karbonhidratlardan elde edilmesi yönünde resmi bir tavsiye kararı da mevcuttu. Tıp çevreleri, dünyada ve özellikle Amerika’da gitgide yayılan obezitenin sebebi bu “yağ yasağı” olduğuna inanıyor. Çünkü yetkililere göre bu ve benzeri yağ yasakları ile özellikle gençler karbonhidratlı yiyeceklere yöneliyor ve beslenme alışkanlıklarını bu yönde değişiyor.

Ülkemizde ise doktorlar; kişinin şeker ve damar hastalığı varsa, kolesterolü yüksekse, tereyağı ağırlıklı bir beslenme diyetinin hastalığın ilerlemesi ile sonuçlanacağı konusunda uyarıyor. Canan Karatay ise; doğal ve işlenmemiş tereyağının sağlıklı olduğu konusunda görüş bildiriyor.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir