Terörist Levon Ekmekçiyan Kimdir?

Ermeni terör örgütü ASALA’nın bir üyesi olan terörist Levon Ekmekçiyan; 7 Ağustos 1982’de dokuz kişinin hayatını kaybettiği 72’sinin ise yaralandığı Esenboğa Havalimanı’nın bombalanması olayının faillerindendir. Saldırıda üçü polis altı Türk, bir Amerikalı ve bir Alman öldü. Amaçları darbe başbakanı olarak gördükleri Bülent Ulusu’ya yönelik bir eylem gerçekleştirmekti. Zohrab Sarkisyan adlı örgüt üyesi ölü, kendisi ise yaralı ele geçti ve tedavisinin ardından Mamak Askeri cezaevi’ne gönderildi. 7 Eylül 1982’de tek celsede idam cezasına çarptırılan Ekmekçiyan, 28 Ocak 1983’te Ankara Merkez Kapalı Cezaevi asılarak idam edildi.

Cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedildi. Sıkıyönetim mahkemesinde “Kanını dökmek ve ortadan kaldırmak istediğim bu asil millet bana kanından vererek ölümden kurtardı” cümlesini söylediği rivayet edilmektedir.

levon ekmekçiyan

Yargılama sırasında, kendisine tayin edilen avukatları reddederek adli yardım önerilerini geri çevirmiştir. İdama çarptırıldıktan sonra dönemin gazetecilerine vermiş olduğu mülakatta, ailesinin Asala tarafından tehdit edildiğini ısrarla vurgulamış, ailesinin Türkiye’ye getirilmesi için yaptığı çağrılar sonuçsuz kalmıştır. Levon Ekmekçiyan’dan alınan faydalı veriler ve bilgiler Asala’ya karşı özellikle Lübnan’da yapılan operasyonlarda kılavuz durumunda olmuştur.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir