Thomas Edison’un Detaylı Biyografisi

Thomas Edison kimdir? – Amerikalı iş adamı ve mucit Thomas Alva Edison, 11 Şubat 1847 ve 18 Ekim 1931 arasında yaşar. 20. yüzyılı tarihe geçecek icatlarıyla etkileyen büyük isimlerdendir. ABD’nin haricinde; Fransa,Almanya ve İngiltere onaylarına sahip patentleri mevcuttur. Tamamen orijinal icatları bulunsa da; eski icatların gelişimi yahut idaresi, yanında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Thomas Edison yavaş algıladığı gerekçesiyle bir kaç ay sonra tahsil hayatına son verilir. Bu sırada evinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurarak çalışmalar yaptı.

Bu yıllarda kendi başına bir telgraf aleti yaparak Mors alfabesini öğrendi. Geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları zor işitmeye başladı. 12 yaşına geldiğinde trenlerde meyve ve dergi satıyor, bir yandan da yük vagonundaki küçük bir baskı makinesinde haftalık bir gazete basıyordu. Bir gün kimyasal maddeler kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison trendeki işinden olduğu gibi ömür boyu ağır işitmesine yol açacak bir biçimde yaralandı.

Edison

Daha sonra telgrafa merak saran Thomas Edison 1863-68 seneleri arasında Kanada ve ABD’de birkaç farklı telgrafhanede görev yaptı. 1868 de bir atölye tesis etti ancak yapacağı elektrikli kayıt aygıtlarının patentini satmayaı başaramayınca bir sene sonra parasız ve borçlu bir adam olarak New York‘a gitti. Otomobil endüstrisinin tanınmış adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison’un Florida’daki evinin çok yakınına taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford 1880’lerden başlayarak ölene dek arkadaş kaldılar.

Edison, 1883’te hayatının en büyük icadı olarak gösterilen, ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını keşfetti. Buluş, sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturacaktır. Daha sonrasında akkor lambanın üretimini geliştirmeyi sağladı. Bu da ampulün yaygınlaşmasını sağladı.

Thomas Edison’un icatları nelerdir?

Edison 1879’da karbonlaştırılmış kağıt flamanda çalışan bir elektrik ampulü icat eder. Kömürleşmiş iplikten Flamanlarla ilerlediği deneyler sonrasında bu buluşunu gerçekleştirmiştir. Tarihler 1880’i gösterirken evlerde güvenle kullanılabilecek ampulleri tanesi 2.5 dolardan satmaya başladı. İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan da aynı tarihlerde 1878’de bir bir elektrik ampulü icat etmişti. Bu iki ünlü bilim adamı güçleri birleştirmeye karar verip Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketini açtılar. Joseph Wilson Swan ampulün içindeki havayı boşaltmıştı zira havasız ortamda kömürleştirilmiş flaman yanıp tükenmiyordu. Edison’un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey kentindeki ilk araştırma laboratuvarıydı.

Aynı senelerde Tesla, Edisonla tanışacaktır; düşüncelerinden ve alternatif akım planlarından bahseder. Edison alternatif akımla fazla ilgilenmez ve Tesla’ya daha güvenli bulduğu doğru akım teorisini savunur. O sırada Tesla’ya sonunda 50 bin dolar ödeyeceği bir iş teklif eder ancak bu parayı da ödemez. Kısa süren birliktelik, uzun süreli bir rekabeti izler. Hatta 1912 senesinde Tesla ve Edison’un 40 bin dolarlık Nobel Ödülü’nü paylaşmaya seçildikleri açıklanınca Nikola Tesla, bu ödülü reddettiğini açıklayacaktır. Edison’a göre Elektrik şef mühendisi William Joseph Hammer, elektrik ampulünün bir öncüsüdür. bine yakın patenti bulunmaktadır. Hammer; fonograf, telefon, demir madeni ayıracı, elektrikli tren, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur.

Thomaz Edison’un ölümü:

Thomas Edison, 18 Ekim 1931’de New Jersey West Orange’daki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle öldü. Evinin arkasında gömülüdür. Ölümünün anısını yaşatmak için yaşadığı şehirde 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir