Tizen Samsung’un En Yeni İşletim Sistemi

Yazılım optimizasyonu konusunda geliştirmeler yapan ve Android konusundaki olumsuz eleştirileri dinleyen Samsung, Tizen ile Galaxy S3 türevi I8800 Redwood’da değim yerindeyse tam anlamıyla coştu! Bilindiği üzere firmanın TouchWiz ile geliştirdiği Android 4.3 ROM’unun kapladığı alan, 1.4 GB seviyesinde, dolayısıyla gereksiz kod yığını konusundaki görüşler de bir bakıma doğru çıkmış oluyor. Sadeleştirildi olarak lanse edilen Android ROM’lar bile kapasite itibariyle 512 MB seviyelerinde. Android üretici firmaları, yazılımlara ekledikleri cihaz dostu olarak görülmeyen içeriklerle, hep daha güçlü makinelere aç bir eko sistem yaratmakta…

Samsung’un Tizen işletim sisteminin performans testleri ne kadar doğru bir adım atıldığını gösteriyor. Eski jenerasyon Exynos 4 Quad işlemcisine sahip prototip I8800 Redwood, neredeyse Snapdragon 800’lü Galaxy Note 3’ü yakalamış. Bakalım Tizen‘in avantajı sadece WEB üzerinde mi belirgin olarak kalacak, yoksa tüm alanlarda daha stabil bir işletim sistemi mi karşımızda olacak. Heyecanla bekliyoruz.

Samsung'un İşletim Sistemi

Tizen, Linux tarafından akıllı telefonlar, tabletler, araç içi bilgi-eğlence cihazları ve TV’ler için geliştirilen geliştirilen açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Esasen şu an için bir proje…  Tizen projesi Linux Vakfı bünyesinde; aralarında Samsung ve Intel gibi şirketlerin yer aldığı “Teknik Yönlendirme Grubu” üzerinden geliştirilmektedir.

Bu arada; Güney Koreli Samsung bununla beraber, Tizen 3.0 işletim sisteminin 64-Bit ARM işlemcilere destek sunacağını da açıkladı. Tizen 3.0 işletim sistemi ile birlikte gelecek ve LG G2′de kullanılan çoklu kullanıcı modu ile farklı kullanıcılar aynı cihazı sorunsuzca paylaşabilecek. 2014’ün üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak olan işletim sisteminden önce Samsung’un Tizen 2.2.1 işletim sistemli telefonlarını sunması bekleniyor. Şubat 2014’te göz önüne çıkması beklenen cihazların önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde Tizen 3.0 işletim sistemi desteğine kavuşacağını da ifade etmekte yarar var.

Son olarak vurgulayalım; işletim sistemi Tizen OS , HERE Maps ile desteklenecek. Önce adı Ovi Maps olan, devamında Nokia Maps olarak ad değiştiren son olarak da Here Maps halini alan harita servisi tıpkı Google Maps gibi çalışıyor. Facebook, Windows Phone, Bing gibi bir çok alanda Here Maps kullanılıyor. Kore’de düzenlenen Tizen Developer Summit kapsamında sistemin konum tabanlı işleri için kullanacağı haritaya dair plan çerçevesinde bu bilgiler paylaşıldı.

Tizen’e başarılar diliyoruz…

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir