Topuk Dikeni | Tüm Tedavi Yolları Burada

Topuk Dikeni, ülkemizde sık karşılaşılan ve yaşamı olumsuz etkileyen sağlık problemlerinden biridir. Topuk dikeni, bilinenin aksine esasen bir kemik rahatsızlığı olmayıp, ayak tabanında bulunan ‘plantar fasia’ adlı zarın bizim de hatalarımız sonrası zedelenmesi sonucu oluşan ağrılı bir hadisedir; uzun yürüyüşler, kilo problemi, yanlış basma, kötü ayakkabı alışkanlıkları gibi durumlar tarafından tetiklenir.

Bu zedelenme sonrasında bahsettiğimiz zarda kalınlaşma ve özellikle topuk kemiğine yapıştığı alanda yumuşak doku ödemi meydana gelir. Sıkıntılar ilerledikçe topuk kemiğine yakın noktada kronik zedelenmeler oluşur. Vücudumuz bu sıkıntılı bölgede yeni kemik oluşturarak ağrıları azaltmaya çalışır. Bu oluşan kemik, yapı olarak sivri olduğundan halk arasında topuk dikeni olarak adlandırılır. MR ve bazen Ultrason ile taban zarındaki kalınlaşma kolayca tespit edilir. Özel durumlar hariç cerrahi müdehaleler yapılmaz. Antiromaizmal ilaçlar, aktivitelerde kısıtlama, özel tabanlı ayakkabı değişiklikleri hafif vakalarda etkili olur. İltihaplı omurga romatizmasının da benzer bulguları olduğu için durumu iyi tetkik etmek şarttır.

Bazı inatçı durumlarda topuk bölgesinden kortizon enjeksiyonu işe yarayabilir. Kısa dönemlerde iyi sonuçlar alınabilse de yüzde 50’lere yaklaşan oranda tekrarlama eğilimi görülür. Enjeksiyonun doğru yere yapılamamasının bunda rolü büyüktür. Bu tip iğnelerin ultrason görüntüleme ile yapılması mühimdir. ESWT olarak adlandırılan şok dalgası tedavisi de son yıllarda sıkça kullanılsa da kortizon iğnesine göre daha ağrılıdır.

Topuk Dikeni İlaç

Ülkemizdeki bitkisel ürünler son zamanlarda yan tedavi olarak uygulanmakta. Kantaron ve papatya yağı ve çörek otunu karıştırarak topuğa düzenli olarak masaj yaparsanız ağrılarınız azalabilir ve topuk dikeninin geçmesi için etkili bir yoldur. Topuk dikeniyle birlikte topuğunuzda çatlaklar ve nasırlarda mevcutsa zeytinyağı ve vazelini karıştırıp banyodan sonra topuğunuza sürebilirsiniz. Bu terkip banyoda yumuşayan çatlak ve nasırların sertleşerek ayağı kaplamasını engeller.

Topuk dikeni ile sabahları rahatsız edici ve ayağın üzerine basılamayacak ağrılar yaşanır, hatta bırakın yürümeyi istirahat halinde bile sıkıntılar devam eder.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir