Trablus Antlaşması Amerika’yı Vergiye Bağladık

Trablus Antlaşması veya ABD – Osmanlı Sözleşmesi olarak tanınan belge, 4 Kasım 1796 tarihinde ABD ile Osmanlı arasında imzalanan antlaşmadır.

1783’te; yeni bir denizci devlet olan Avrupa denizcilik şartlarına göre mütevazı ABD, tek başına bayrak gezdirmeye başlamıştı. 25 Temmuz 1785’te, Atlas Okyanus’unda Cadiz açıklarında, ABD bayrağı taşıyan, Boston limanına bağlı, Kaptan Isaak Stevens’in kumandasındaki Maria adlı ilk gemi, Cezayir sularında Osmanlılar tarafından ele geçirildi. Devamında, Philadelphia’ya bağlı, Kaptan O’Brien’in Dauphin’i de aynı sona uğradı. Sonraki tarihlerde; 1793 Ekim ve Kasım aylarında 11 ABD gemisi daha Osmanlıların eline geçti.

Amerikan Kongresi, 27 Mart 1794’da, Osmanlı Deniz Kuvvetlerine karşı koyabilecek çapta bir savaş gücü oluşturulması veya satın alınması için, Başkan Washington’a 700.000 altına yakın harcama yetkisi verdi.

Trablus Antlaşması

Trablus Antlaşması ve Şartları

5 Eylül 1795’te ABD bu sıkıcı tehdide karşı bir anlaşma teklif etti. Şartlara göre ABD, Cezayir’deki esirlerin iadesi ve gerek Atlas Okyanusu’nda, gerekse Akdeniz’de ABD sancağı taşıyan hiçbir gemiye dokunulmaması karşılığında, tek sefere mahsus 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını (21.600 dolar) verecekti. Dili Türkçe ve 22 maddeden oluşan anlaşmaya, ABD adına Joseph Donaldson ve Osmanlı adına Cezayir Beylerbeyi Cezayirli Hasan Paşa, nam-ı diğer Hasan Dayı, imza attı. Bu, ABD’nin iki asrı aşkın tarihinde, yabancı bir dille imzalanan tek anlaşması olduğu gibi, yabancı bir devlete vergi ödenmesini kabul eden tek ABD belgesidir. ABD, 22 maddelik bu antlaşmaya 1818 yılına kadar bağlı kalmıştır.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir