Tüketilmesi Tehlikeli 10 Yiyecek

Arsenik, çoğumuzun filmlerden ya da romanlardan da bildiği üzere son derece zehirli ağır metallerden bir madde. Bir ara özellikle Kızılırmak gibi bazı nehir sularında arsenik olabileceği iddialarıyla da bu zehrin adını basından öğrenmiştik.

Tavuk alacağımız zaman; daha lezzetli olacağını düşündüğümüzden pembe tavuk etlerini tercih ediyoruz ve daha sonra tarihine bakıyoruz. Bu adımlar kısmen doğru da. Ancak bu pembe tavukların yukarıda belirttiğimiz arseniği barındırdığını hiç duymuş muydunuz? Peki arsenikli etlerin kansere yol açtığını biliyor muydunuz? İşte bu yüzden arsenikli etlerin Avrupa ülkelerinde alınması ve satılması yasaktır. Ancak Amerika’da organik arsenik denilen ve organik olmayan arsenikten daha az zararlı olduğu için bu etlerin satışına kısmen de olsa izin verilmektedir.

Casu Marzu (Kurtlu Çürük Peynir)

Kıymalı Peynir dediğim bu garip ürünü Fransa’da çok severler. Dilimize çevirdiğimizde ise “çürük peynir” manasına gelir. Nasıl yapılır ve nerelerde yasaktır bu çürük peynir sorusuna da cevap verelim. Koyun sütünden yapılan İtalyan peynirinin adı Pecorino. İşte bu garip pecorino’nun içerisine sinek larvaları enjekte edilerek Casu Marzu üretilir.

Zaten şekli itibariyle de yeteri kadar ürkütücü bu peynirin içerisinde bazen içerisinde sinek vb larvalar mevcutken tüketilir ki bu daha tehlikeli bir durumdur. Çünkü mide asidi bu larvaları öldüremez ve bu larvaların bağırsaklara ve başka organlarına bulaşmasına neden olur. Bu peynir Avrupa ve Amerika’da yasaktır.

Casu Marzu Peyniri

Çiftlik Somonu

Çiftlik somonunu üretebilmek için kullanılan çeşitli ilaçlar ve bir kısım antibiyotikler, somonun renginin daha da griye dönmesine neden olur. Somonda gri olunca bilinen rengini kaybettiğine göre gerçek rengine dönmesi için astaksantin denilen petrokimyasal madde sonradan eklenir. Sadece Avustralya ve Yeni Zelanda’da yasaktır.

Somon Balığı

Olestra

Cipslerin zararlı olduğunu uzun yıllardır zaten biliyorsunuz. Peki zararı neresinde onu da belirtelim hemen. Yağında. Bu paket cipsler olestra adı verilen sentetik kalori ve kolestrol kaynağı bir yağdan imal edilir. İngiltere ve Kanada‘da vücuttaki mineralleri ve vitaminleri attığı için bu ürün yasaktır.

Olestra Yağı

Ortolan Kuşu

Bu defa zararından dolayı değil hayvana işkence çektirildiği için bir yasaklamadan bahsedeceğiz. Ortolan kuşu, Fransız soylularının masasına gelene kadar işkence görüyordu.Ta ki yasaklanana kadar. Peki işkence nasıldı. Kuş yakalandıktan sonra etrafını karanlık olarak algılasın diye ya çok dar bir kafese konuyor ya da bu kuşun gözleri oyuluyordu. Sonrasında ağırlığının 4 katına sahip oluncaya kadar zorla beslenen bu kuş arkasından boğuluyor ve hiç bir parçasına ayrılmadan kızartılıyor. Yasak olduğu yer ise sizin de tahmin edebileceğiniz üzere Fransa.

Ortolan Kuşu

Sassafras

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz bu ağacın yaprakları ve ucundaki çiçekleri baharat olarak kullanılmakta. Baharat olmasında sorun yok. Ancak sorun bu ağacın köklerinden elde edilen yağın bazı içecekleri tatlandırmak amacıyla tercih edilmesinde. İşte içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılan bu madde, özellikle akciğer kanserine neden olduğu iddiasıyla Amerika’da kullanımı yasaklananlar listesinde yer alıyor.

Sassafras

Ractopamine Katkılı Etler

Bizler için en tehlikeli bir kaç maddeden biri olduğuna şüphe yok zira listede ürettiğimiz ürün çok olmamakla beraber bu eti tüketiyoruz. Ractopamine, hayvanlardaki kaslanmayı arttırmak için kullanılan sentetik bir madde. Bu maddenin sebep olduklarına geçecek olursak ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabiliriz. Ractopamine; kalp hastalıklarına, çeşitli spazmlara, baş ağrılarına ve obeziteye neden olur. Avrupa’da Çin’de dahil olmak üzere yaklaşık 160 ülkede daha yasak bu madde domuz ve hindi etlerinde de farklı oranlarda bulunur. Ülkemizde marketlerden aldığımız etlerde de bu maddeden olduğu ne yazık ki biliniyor.

Ractopamine Katkılı Etler

Pastörize Olmayan Sütler

Ülkemizde; “doğal doğal” denilerek plastik kola şişelerinde istiflenen veya kamyonet arkasında pazarlanan – pastörize olmayan bu sütler ve türevleri, Amerika’nın 22 eyaletinde zararlı bakteriler ve mikrop bulundurabileceği iddiasıyla yasaklanmıştır.

Pastörize Olmayan Sütler

İşkencelerle Elde Edilen Kaz Ciğeri

Kaz ciğeri, bu hayvanların boğazına zorla metal tüp sokularak yemek yemesi (basılması) ile üretilmeye başlanıyor. Bu şekilde günde 2 kg’den fazla yemek yedirilen bu hayvanların ciğeri normalden 10 kat büyük olana kadar tekrarlanıyor ve sonrasında bu hayvanların ciğerleri bal ve süt içerisinde muhafaza ediliyor. Yani sağlığa zararından dolayı değil hayvanlara acı çektirildiği için yasak olan kaz ciğeri/ördek ciğeri Amerika’da ve 14 ülkede yasaklanmış durumda.

Kaz Ciğeri

Fugu Balığı

Asyalıların yemek konusundaki kötü şöhretini bilirsiniz. Köpekler, insan ceninleri ve hamam böcekleri dahi yerler… Ancak en tehlikeli deniz ürünlerinin ilk sırasında çok garip bir ürün mevcut. Fugu balığı, dünyadaki en tehlikeli omurgasız hayvanlardan birisidir. Doğru sunulmadığı takdirde ölümlere yol açar. Çünkü içerisindeki tehlikeli nörotoksinler doğru pişirilmediği takdirde ete nüfuz eder. Bu şekilde insana geçebilecek bu zehir kısa sürede kişiyi öldürecektir. Bu balığın Avrupa’da tüketilmesi yasaktır.

Fugu Balığı

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir