Turan Dursun Kimdir? | Detaylı Biyografisi

Dindar bir Caferi aileden gelen yazar Turan Dursun (1934 – 4 Eylül 1990), dinler tarihi eğitimi alıp ateist olmadan önce müftü olarak görev yapmıştır. İslâm dinini açıkça eleştirdiğinden dolayı köktendinci kesim tarafından tehditler almıştır. 4 Eylül 1990’da evinin önünde uğradığı suikast sonucunda yaşamını yitirmiştir. Kulleteyn isimli kendi yaşamından kesitler taşıyan eseri, en önemli yapıtlarından biridir. 

1934’te Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Gümüştepe köyünde Türk bir baba ve Kürt bir anadan dünyaya geldi. [Kendi ifadesi olduğu için bu şekilde yazmak istedik.] Babasının tek ideali oğlunun Basra ve Kûfe’de çok kuvvetli bir din eğitimi alarak eşi benzeri görülmemiş bir din alimi olmasıydı. Gençlik yılları yatılı din okullarında, Kur’an kurslarında,ve birçok ünlü hocanın yanında eğitim alarak geçmiştir. Üstün bir zekaya sahip Turan Dursun, biri hariç tüm hocalarından ücretsiz eğitim gördü.

Parayla ders verecek hocasından faydalanabilmek, kendisinden istenilen zamanın parasıyla 100 TL’yi ödeyebilmek için hem esans satmaya, hem de hocalık yapmaya başladı. Kendisine hocalık yapan bu kişi ise daha sonraları Ankara Elmadağ Müftülüğü’ne atanmıştır.

İstanbul’daki Mahmutpaşa İlkokulu’nu kısa sürede dışarıdan bitirdi. Sivas müftüsü iken de ortaokulu dışarıdan bitirdi ve en son liseyi tam bitirmek üzereyken ölümcül bir silahlı saldırıya hedef oldu. Turan Dursun’un 6. yüzyıl Arapçası bilen nadir insanlardan biri olduğunu da burada belirtelim.

Yazar; askerlik çağına kadar Kürtçe, Çerkezce ve Arapça öğrendi. Antropolojiyle de yakından ilgilendi. Turan Dursun; Türkçe okuma yazmayı ancak 1955-57 seneleri arasında askerlik yaptığı sırada öğrendi. İlkokul diplomasını ise terhisinden sonra, dışarıdan sınava girerek aldı. Bir süre İstanbul’da yüksek dereceli öğrencilere ve hocalara İslami ders dallarında Arapça eğitim verdi. Müftülük sınavını kazandı. Sırasıyla Tekirdağ, Sivas, Tokat, Manisa, Sinop illerinde ve ilçelerinde vaizlik ve müftülük yaptı.

1960’lı yılların başında görev yaptığı yerlerde komünist müftü yakıştırmasıyla eleştirildi. 1966 senesinde TRT’ye geçti, bu kurum için birçok dini program hazırladı. TRT’de hazırladığı; Evrim Teorisi’ne yer verdiği bazı programlar, dinsizlik yaptığı gerekçesiyle halk tarafından eleştirildi ve yayından kaldırıldı. Sonrasında TRT’deki prodüktörlük görevine son verildi, uzman olarak çalıştırıldı. Yayınladığı kitap ve yazılarda İslamiyet’e ağır eleştiriler getirdi. 

Turan Dursun, 4 Eylül 1990 tarihinde İstanbul Koşuyolu’ndaki evinden çıkıp işe giderken uğradığı bir silahlı saldırı sonucu öldürüldü. Dört yıl sonra, İslami Hareket Örgütü’ne yönelik operasyonda cinayetin çözüldüğü açıklandı. Cinayet sonrası yakalanan İslami Hareket Örgütü üyelerinden İrfan Çağrıcı müebbet hapis cezası almış olup halen tutukludur. Turan Dursun cinayetinin tetikçisi olan Muzaffer Dalmaz ise halen yurt dışında firardadır.

Cinayet sonrasında Turan Dursun’un evindeki kütüphanesinden birçok bilgi ve belgenin kaybolduğu belirlendi. En ilginci de, yatağının üzerinde Turan Dursun’a ait olmadığı bilinen “Kutsal Terör Hizbullah” adlı kitabın bulunmasıydı. Yakınları, söz konusu kitabın, eve giren kişiler tarafından bir “mesaj” olarak bırakıldığını söyledi. Kuran Ansiklopedisi’nin 2000 sayfası, ‘Kulleteyn’ isimli kitabın ikinci ve sonraki ciltlerinin kayıp olduğu ve siviller tarafından alındığı iddiası yine aile tarafından dile getirilmekte.

Anket doldurarak ayda minimum 50 dolar kazanmak istemez misiniz? Ysense'e abone olabilir, anketleri doldurarak oturduğunuz yerden kazanmaya başlayabilirsiniz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir