Türkiye’de Paranormal Olaylar Yaşanan Mekanlar

Molla Zeyrek Camii

İstanbul’un fethinden sonra kilisenin camiye çevrilmesiyle ortaya çıkan Fatih Molla Zeyrek Camii, önceleri ahır olduğu söylenen arazisi ile alakalı ürpertici söylentileriyle öne çıkıyor. Ahırın içinde ürkütücü bir kuyu, altında ise bir mahzen olduğu iddia ediliyor. Zamanında hayvanlarını bırakanlar çığlık sesleri duydukları için akşamları oraya gitmekten korkarlarmış. Günümüzde park olan bölgeden hala çığlık sesleri duyduklarını söyleyenler mevcut.

Molla Zeyrek Camii

Issız Cuma Mezarlığı

Çanakkale’da Seyvan ve Çakıroba Köyleri arasında bulunan 700 yıllık Issız Cuma cami mezarlığında yaşananlar Siccin 2 adlı filme de konu edilmişti. Mezarlığa defnedilen bir anne ve bebeğinin birbirinden ayrı mezarları, tanıklara göre her seferinde yeniden birleşmiş. Hatice E. ve Ayşe bebek ziyaretçileri kendisine çekmeyi sürdürüyor.

Issız Cuma Mezarlığı

Yusuf Ziya Paşa Köşkü

Şimdilerde müze olarak kullanılan ve hala perili köşk olarak anılan Yusuf Ziya Paşa Köşkü, boş katlarında geceleri uzun saçlı genç bir kadının gezindiği dedikoduları ile anılıyor. 90’larda köşkün inşaatında çalışan işçiler aynalarda eski elbiselere bürünmüş bir kadın silueti gördüklerini, hatta piyano çaldığını işittiklerini iddia edeceklerdir.

Yusuf Ziya Paşa Köşkü

129 No’lu Apartman

ODTÜ’de okuyan satanist ayinlere meraklı iki kız öğrenci, dairelerinde gizemli bir şekilde ölürler. Komşularına göre öldükleri gece şiddetli bir deprem olmuş tüm apartmanda eşyalar sağa sola savrulup camlar kırılmıştır. Hadisenin yaşandığı 129 no’lu apartmanın en üst katına sonraları girme cesaretinde bulunanlar, tarifsiz kokular duyduklarını hatta camların kendi kendilerine kırıldığını gördüklerini söylerler.

129 No'lu Apartman

Malatya’nın Arguvan İlçesine Bağlı Kızık Köyü

Balıkların kutsallığına inanan; köy muhtarı ve tüm ailesinin bir yıl içindeki ölümünden de etkilenen Kızık köyü sakinleri, balık için kurban kesiliyor ve o balıklar öldüklerinde törenle dualar eşliğinde köy mezarlığında toprağa veriyor. Bu balıklardan ‘şifa, çocuksuzlara da çocuk’ dileğinde bulunuluyor. İnanışa göre zamanında, köy muhtarı içme suyu olarak da kullanılan kaynaktaki balıkları alıp dışarı atmış.

Malatya'nın Arguvan İlçesine Bağlı Kızık Köyü

Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk’tan Beylerbeyi’ne doğru giden yol üzerinde yer alan, 1885’te yaptırılan Cemil Molla Köşkü perili olduğuna inanılan İstanbul’daki bir başka mekan. Bunun nedeni olarak gelen işçilerin birkaç güne kalmadan işi bırakıp kaçtıkları gösterilmiş.

Cemil Molla Köşkü

Sakarya’daki Büyülü Köy

1921’de Sakarya’da yaşanan hikaye Azem adlı filme de konu edilmişti. İddialara göre köyü üç harfliler basınca köyün 120 küsur hanesi her şeyi bırakıp kaçar. Sebebinin Arapçada ‘savunucu’ anlamına gelen Azem büyüsünün yapılmış olduğuna inanılır.

Sakarya'daki Büyülü Köy

Cevahir Bedesteni

Burada zaman zaman ayinler yapan ezoterik tarikat üyelerinin inancına göre; Kapalıçarşı Cevahir Bedestenindeki bir nokta, farklı bir zaman boyutuna açılan bir kapıya ev sahipliği yapıyor.

Cevahir Bedesteni

Havran’daki Esrarengiz Mağara

Balıkesir’in Havran ilçesinde bulunan esrarengiz mağaralara girenlerin bir daha çıkamadığına inanılıyor. Eğmir, Dereören ve Hallaçlar köylüleri mağaranın etrafının insan kemikleriyle dolu olduğunu iddia ediyor. Hayvanlarını otlatan çobanlar mağaraların bulunduğu bölgeden geçmediklerini söylüyor. Giren koyun olursa bir daha çıkmıyor, koyununun peşinden olursa ondan da haber alınamıyormuş.

Havran'daki Esrarengiz Mağara

Tezveren Baba Türbesi

Dolapdere Tezveren Baba Türbesi, en esrarengiz mekanlardan. Tezveren Baba ise Osmanlı zamanında şehit düşmüş bir ermiş. Rivayete göre ayakları olmayan Tezveren Baba takunyaları elde dolaşıyor, bu takunyaların tıkırtıları duyuluyormuş. Hatta türbede görevli kişinin anneannesi hayattayken kendisini direkt olarak gördüğünü bile söylermiş. Günümüzde ziyaretçiler, Tezveren Baba’nın ibrikle abdest aldığına inandığı için yanlarında takunyalarla geliyorlar.

Harput

Antik kent Harput’ta Kamos adındaki kötücül geceleri dolaşan bir varlığın yaşadığına inanılıyor. Yaratık rivayetlere göre bazen iri yarı, bazen de cüce görünüşlü ve zaman kara kedi şeklinde de görülebiliyor.

Harput

Büyükada’daki Terkedilmiş Ev

Büyükada’da yaşayanlar evin perili ve lanetli olduğuna inandıkları için yıllardır mekana yaklaşmıyorlar. Özellikle geceleri evin yakınlarına gitmek cesaret istiyor. Alman bir askere ait olan terk edilmiş ev adanın tepelerine, çok ıssız bir yere inşa edilmiş olan ve Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusunda görev yapmış olan bir Alman askerine ait bir yapı.

Büyükada’daki Terkedilmiş Ev

Yedikule Zindanları

390’da İmparator I. Theodosius tarafından inşa edilen mekanda esir edilen ve sonrasında idam edilen Pagan bir rahibin zindanda bulunan bütün insanları lanetlediğine inanılıyor. Yedi Kule’de bazen çığlıkların ve hatta Latince’ye benzer sözlerin yankılandığı, o çığlıkların da ruhları zindanlara hapsolmuş işkencecilere ait olduğu söyleniyor.

Yedikule Zindanları

Kastamonu’daki Esrarengiz Türbe

Türbenin adı ve yeri Müfessir Alaeddin Hazretlerinin Işıklı Türbesi. ‘Türbeyi yıkıp başka bir yere daha iyisini yaparız’ diyen tüm denemelerin başarısız olduğu; buldozerin, kazmaların arıza yapıp sebepsizce toprağa saplandığına şahit olunmuş.

Kastamonu'daki Esrarengiz Türbe

Davutlu Köyü

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Davutlu köyünde yaşandığı iddia edilen Karadedeler olayı, filmlere romanlara konu olan bir başka gizem. Söylentilere göre, 1989 yılında köylüler hava karardıktan sonra cinleri alenen görmeye başlarlar. O günden sonra da belli bir süre köylüler evden dışarı adım atmaz. Olayları araştıran gazeteci H.B. ortadan kaybolur, H.B.’yi sorgulayan jandarma yıllar sonra bunalıma girerek intihar eder.

Karadedeler olayı

Büyükada Rum Yetimhanesi

Dünyanın en büyük 2. ahşap yapısında bahçeden gelen çocuk sesinin sebebi kuyuda ölen çocuk olduğuna inanılan bir başka mekan daha İstanbul’dan! Bir gün Büyükadaya yolunuz düşerse büyük tur yapın ve bu binayı mutlaka görün!

Büyükada Rum Yetimhanesi

Antalya’daki Cinli Apartman

Antalya’da 16 dairenin bulunduğu cinli olduğu iddia edilen binadaki daireler ne satılıyor, ne de kiraya verilebiliyor. Kimine göre bina bir vakitler yatır üzerine yapılmış, kimine göre de evde yaşayan bir kız cinnet geçirip annesini öldürmüş.

Antalya'daki Cinli Apartman

Türkiye’de Paranormal Olaylar Yaşanan Mekanlar” başlıklı bu fotoğrafı bol yazımızda sizlere; paranormal olaylar, paranormal olaylar yaşanan mekanlar, paranormal olaylar türkiye, paranormal olaylar ekşi, paranormal olaylar nedir, paranormal olaylar youtube, paranormal olaylar oku, paranormal olaylar onedio, paranormal olaylar film ve paranormal olaylar izle başlıklarıyla alakalı biraz korkutucu bilgiler paylaştık, umarız beğendiniz ve sitemizi takip etmeye devam edersiniz.