Türkiye’nin Atom Bombası Nerede Saklanıyor?

İncirlik Hava Üssünde 60 veya 70 kadar B61 türü atom bombası mevcut. Sadece yüksek hızlı uçaklardan fırlatılan B-61’ler, 320 kilo ağırlığında, 3,5 metre boyunda ve çapı 33 cm. Tabi üssün idaresi, kağıt üzerinde olmasa da ABD’de. Öte yandan ABD; 20 civarında nükleer bombayı kullanımımıza vermiş durumda ve bu bombaların gerektiğinde “Ceylan” adıyla bilinen 142’nci av-bombardıman filosu tarafından kullanılabileceği iddia ediliyor.

Atom Bombası

Soğuk Savaş yıllarından kalan “taktiksel atom bombalarının” 1971 yılındaki 7 bin 300 sayısı ise şimdilerde 100’lerle ifade ediliyor.

Türk F-16A/B tipi uçaklarla taşınabilecek 10 civarı atom bombası olduğu söyleniyor. Ankara’da Akıncı ve Balıkesir’de bulunan hava üslerindeki 40 kadar ABD nükleer silahı daha sonraları İncirlik’e taşınmış. Ülkemizdeki B61-12 türü nükleer bombalar 2017 itibariyle B61-3/4 tipi yeni modellerle değiştirilecek.

Bu arada son bir notum var; 9og.org olarak çevrimiçi anketlerden para kazanıyoruz. YSENSE ile oturduğun yerden para kazanabilirsin. Tek yapman gereken anketleri tamamlamak ve 50 dolar olmasını beklemek! Aklına takılan sorular için iletişim sayfamız üzerinden bizlere ulaşabilirsin. Merak etme son derece güvenli.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir